Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Proces Lipca ruszy w lipcu

0
Podziel się

Pierwsza rozprawa w procesie byłego ministra oskarżonego o korupcję już 29 lipca.

Proces Lipca ruszy w lipcu
(PAP/Jacek Bednarczyk)
bDmXxNtx

29 lipca ma rozpocząć się proces oskarżonego m.in. o korupcję ministra sportu w rządzie PiS Tomasza Lipca. 19 sierpnia ma zaś ruszyć proces Piotra R. i Andrzeja K., oskarżonych w głośnej _ aferze gruntowej _ w resorcie rolnictwa.

O wyznaczeniu tych terminów poinformował espół prasowy Sadu Okręgowego w Warszawie.

11 czerwca Prokuratura Okręgowa w Warszawie wysłała do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia akt oskarżenia wobec Lipca i dwóch innych osób. Były minister jest oskarżony o uzależnienie wykonania czynności służbowych od otrzymania korzyści majątkowej, przekroczenie uprawnień, podżeganie do poświadczenia nieprawdy w dokumentach mających znaczenie prawne oraz oszustwo. Lipiec nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 10 lat więzienia. Przebywa w areszcie od zatrzymania w październiku 2007 r.

bDmXxNtz

Według mediów, Lipiec miał być zatrzymany jeszcze przed październikowymi wyborami w 2007 r., ale miała się temu przeciwstawić ówczesna szefowa warszawskiej prokuratury okręgowej Elżbieta Janicka, która miała powiedzieć podwładnym: - _ Jeśli dojdzie do zatrzymania Lipca, to was puknę _. Ona sama zaprzecza, wszczęto jednak wobec niej postępowanie dyscyplinarne. Sprawę wyjaśnia sejmowa komisja śledczą ds. nacisków.

Afera gruntowa przed sądem w sierpniu

10 czerwca Prokuratura Okręgowa w Warszawie wysłała do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia akt oskarżenia wobec Piotra R. i Andrzeja K. Za żądanie 3 mln zł za pomoc przy rzekomym odrolnieniu ziemi na Mazurach grozi im do 8 lat więzienia. Obaj _ wpadli _ w wyniku akcji specjalnej CBA, którą ma badać sejmowa komisja śledcza ds. nacisków. Grozi im od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Nie przyznają się do zarzutów; obaj będą odpowiadać z wolnej stopy.

Prokuratura nie ujawnia, jaki jest obecny stan śledztwa o przeciek z akcji CBA, w którego wyniku ówczesny szef resortu i wicepremierAndrzej Leppermiał zostać ostrzeżony (Piotr R. był z nim umówiony na dzień akcji CBA). Krótko po niej został on odwołany ze stanowiska przez ówczesnego premieraJarosława Kaczyńskiego. Sam Lepper twierdzi, że akcja została sfingowana, by go skompromitować i odwołać.

bDmXxNtF
bDmXxNua
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)