Notowania

ukraina
03.12.2009 10:31

Przed szczytem Ukraina-UE: konkretów nie będzie

Prezydent Ukrainy liczył na podpisanie umowy w sprawie współpracy w Unią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Szczyt Ukraina-UE potwierdzi zbliżenie Kijowa z Brukselą, jednak rzeczowych decyzji nie przyniesie. Bardziej konkretne kroki wobec Ukrainy Unia Europejska może podjąć dopiero po styczniowych wyborach ukraińskiego prezydenta - wynika z wypowiedzi polityków i dyplomatów, którzy przygotowują się do jutrzejszego spotkania. *

_ - Oczekujemy, że szczyt stanie się ważnym wydarzeniem, które zaświadczy, iż drogą konkretnych, pragmatycznych i pewnych kroków Ukraina zbliża się do UE _ - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Kostiantyn Jelisiejew.

Jeszcze kilka tygodni temu Ukraińcy twierdzili, że rezultatem piątkowego spotkania w Kijowie stanie się podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE wraz z powołaniem strefy wolnego handlu. Nadzieje te okazały się płonne.

_ - 4 grudnia podpiszemy dokument przejściowy w sprawie współpracy między Ukrainą i UE, zarówno w części umowy o stowarzyszeniu, jak i w częściach dotyczących strefy wolnego handlu, liberalizacji systemu wizowego, oraz integracji Ukrainy z instytucjami europejskimi, w tym przystąpienia do europejskiej wspólnoty energetycznej _ - przyznał niedawno prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko.

Zarówno szef państwa, jak i inni ukraińscy zwolennicy wejścia do UE oczekują od Brukseli sygnału, że ich dążenia do członkostwa nie są pozbawione szans.

_ - Wiemy, że ukraińscy przywódcy mają ambicje członkostwa w UE, jednak z naszego punktu widzenia najpierw należy przeprowadzić na Ukrainie reformy instytucjonalne _ - oświadczył szef przedstawicielstwa UE na Ukrainie i Białorusi, Jose Manuel Pinto Teixeira.

Tymczasem ze względu na permanentny kryzys polityczny reformy na Ukrainie nie są prowadzone. Miejscowi politycy, zajęci walką o władzę, nawet o nich nie myślą. Sytuację komplikują nadchodzące wybory prezydenckie.

Wszystko wskazuje więc na to, że choć w programie szczytu Ukraina-UE przewidziano rozmowy o Partnerstwie Wschodnim, współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, handlu, transportu i energetyki, unijni uczestnicy spotkania będą przede wszystkim próbowali dowiedzieć się, co stanie się z Ukrainą po wyborach.

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ 240 mln szwedzkich koron na ukraińskie elektrownie ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/240;mln;szwedzkich;koron;na;ukrainskie;elektrownie,17,0,561169.html )
    * [ Rosja-UE: Będzie wczesne ostrzeganie w sprawach energii ]( http://news.money.pl/artykul/rosja-ue;bedzie;wczesne;ostrzeganie;w;sprawach;energii,114,0,557170.html )
Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz