Notowania

izrael
24.03.2009 12:22

Przełom w Izraelu. Lewica w rządzie

Benjamin Netaniahu po raz pierwszy oficjalnie uznał układy pokojowe z Palestyczykami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Desygnowany na premiera Izraela Benjamin Netaniahu i lider lewicowej Partii Pracy Ehud Barak porozumieli się w sprawie utworzenia nowego rządu. *

W ramach umowy koalicyjnej Netaniahu po raz pierwszy oficjalnie uznał wszystkie wcześniejsze układy pokojowe z Palestyczykami, a więc także zasadę _ dwóch państw dla obu narodów _.

Benjamin Netaniahu i Ehud Barak (obaj na zdjęciu), po całonocnych rokowaniach, podpisali umowę koalicyjną, która umożliwi Partii Pracy wejście do rządu - tworzonego przez Likud z kilkoma religijnymi i prawicowymi ugrupowaniami.

Nowy gabinet, w którym Barak otrzyma tekę ministra obrony, będzie miał prawdopodobnie zapewnione poparcie co najmniej 70 deputowanych w 120-osobowym Knesecie. W Izraelu tego rodzaju większość uważana jest za stabilną i rokować może nowemu rządowi żywot dłuższy niż wielu poprzednim.

Netaniahu i Barak, zmagający sie z ostrą krytyka własnych partii - mówią, że kompromis był wymogiem chwili, gdyż Izrael musi się zmierzyć z kryzysem ekonomicznym i stoi w obliczu konfrontacji z Iranem. Jeszcze dziś Barak przedstawi warunki umowy z Likudem kierownictwu swej partii, gdzie budzą one jednak liczne sprzeciwy.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Izrael: Przegrał wybory. Będzie premierem? ]( http://news.money.pl/artykul/izrael;przegral;wybory;bedzie;premierem,2,0,429058.html )
* [ Izrael: Zwyciężyli w wyborach, chcą przejść do opozycji ]( http://news.money.pl/artykul/izrael;zwyciezyli;w;wyborach;chca;przejsc;do;opozycji,29,0,428829.html )
Tagi: izrael, wiadomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz