Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przychylić nieba wyborcom

0
Podziel się:

Senat proponuje głosowanie przez pełnomocnika dla osób starszych i niepełnosprawnych. Senatorowie chcą także, by wybory i referenda trwały w Polsce dwa dni - sobotę i niedzielę.

Przychylić nieba wyborcom

Senat proponuje głosowanie przez pełnomocnika dla osób starszych i niepełnosprawnych. Senatorowie chcą także, by wybory i referenda trwały w Polsce dwa dni - sobotę i niedzielę.

W Senacie odbyło się drugie czytanie projektu zmian w ordynacjach wyborczych oraz ustawie o referendum. Senackie komisje pracowały nad propozycjami, zgłoszonymi przez Platfromę Obywatelską.

Poprawki mają zapewnić wyższą frekwencję wyborczą: w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich wyniosła ona bowiem 49,74 proc., a w wyborach parlamentarnych - 40,57 proc.

Na tej podstawie powstał projekt, który ma trafić do Sejmu jako senacka inicjatywa
Jacek Bachalski: Frekwencja jest u nas żenująco niskaustawodawcza. Główne zmiany to wprowadzenie głosowania przez pełnomocnika, co umożliwiłoby udział w wyborach i referendach znacznej grupie osób starszych i chorych, którym teraz trudno jest dotrzeć do lokalu wyborczego. Pełnomocnikiem w wyborach mogłaby zostać osoba wskazana przez wyborcę. Akt udzielenia pełnomocnictwa wyborca składałby przez wójtem , burmistrzem lub prezydentem miasta. Byłoby to możliwe nawet w domu danej osoby. Możliwość głosowania przez pełnomocnika miałyby osoby niepełnosprawne oraz te, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 75 lat. Pełnomocnikiem wyborczym mogłaby zostać osoba wpisana do rejestru wyborczego w tej samej gminie co wyborca udzielający pełnomocnictwa. Pełnomocnik mógłby reprezentować dwóch wyborców; jeden z nich musiałby być z nim spokrewniony. *Przemysław Alexandrowicz, PiS: *
Odejście od fundamentalnej zasady głosowania osobistego nie do końca jest rzetelne. Jeżeli zgodzimy się, żeby jedna osoba reprezentowała dwie inne, to dlaczego nie trzy.

Senat proponuje także, by głosowanie trwało dwa dni - w sobotę i niedzielę od 8.00 do 22.00. Zdaniem senatora Jerzego Szmita takie rozwiązanie ułatwi udział w wyborach wielu Polakom - i tym, którzy pracują poza miejscem zameldowania, i tym, którzy wyjeżdzają na weekend.

Jeżeli Sejm zaakceptowałby te propozycje, to nowe rozwiązania mogłyby wejść w życie już podczas planowanych na listopad wyborach samorządowych.

wiadomości
gospodarka
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)