Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin odcina się od Józefa Stalina

0
Podziel się:

Rosjanie uważają swojego premiera za faktycznego i jedynego przywódcę kraju.

Putin odcina się od Józefa Stalina
(Monika Flueckiger/World Economic Forum/CC/Flickr)

Premier Rosji Władimir Putin potępił Józefa Stalina za kult jednostki, który ustanowił w ZSRR, i zbrodnie, jakich dopuścił się na własnym narodzie.

- _ Taki sposób rządzenia państwem jest niedopuszczalny _ - oświadczył Putin podczas swojego dorocznego teledialogu z obywatelami. Jednocześnie rosyjski premier przypomniał, że pod rządami Stalina, w latach 1924-53, ZSRR przekształcił się z kraju agrarnego w industrialny.

Przypomniał też, że ZSRR wygrał Wielką Wojnę Ojczyźnianą (jak w Rosji nazywa się ostatnie lata II wojny światowej, 1941-45), choć dokonał tego za cenę wielkich ofiar. Zdaniem Putina, _ nie wolno rzucać kamieniami w tych, który wygrali tamtą wojnę _.

_ - Gdybyśmy ją przegrali, byłaby katastrofa _ - podkreślił. - _ Wszystko to zostało jednak osiągnięte za niedopuszczalną cenę _ - oświadczył szef rosyjskiego rządu.

Putin odpowiadał na pytania rodaków już po raz ósmy, w tym po raz drugi jako premier. Wcześniej rozmawiał z nimi jako prezydent. Telemost był transmitowany na żywo przez stacje telewizyjne Rossija (dawna RTR) i Wiesti-24, a także rozgłośnie radiowe Majak i Radio Rossii.

W tym roku Putin był anonsowany tylko jako premier. W 2008 roku występował również jako przywódca Jednej Rosji. Zaprotestowała przeciwko temu opozycja. Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) zażądała nawet, by państwowe stacje telewizyjne i radiowe zorganizowały podobny telemost z udziałem jej lidera Giennadija Ziuganowa.

Szef rządu jest niezmiennie najpopularniejszym politykiem w Rosji, choć w ostatnich tygodniach jego notowania nieco spadły. Według Fundacji _ Opinia Publiczna _ (FOM), w końcu listopada jego politykę popierało 65 proc. Rosjan wobec 72 proc. w połowie października.

Większość obywateli - podobnie jak ekspertów - uważa, że to Putin, który w 2008 roku, po ośmiu latach prezydentury, ustąpił miejsca swojemu protegowanemu Dmitrijowi Miedwiediewowi, jest faktycznym władcą Rosji. Wielu jest zdania, że w wyborach prezydenckich w 2012 roku będzie chciał wrócić na Kreml.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)