Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rada Ministrów zdecyduje czy uznać Kosowo

0
Podziel się:

Procedura uznania niepodległości Kosowa może ruszyć dzisiaj - mówi szef gabinetu premiera.

Rada Ministrów zdecyduje czy uznać Kosowo
(PAP/Radek Pietruszka)

Już dziś może ruszyć procedura uznania niepodległości Kosowa - zapowiada szef gabinetu premiera Sławomir Nowak. * *Szef MSZ Radosław Sikorski przedstawi na posiedzeniu rządu informację na temat nowego państwa.

Minister Sikorski złożył wniosek do rządu o uznania Kosowa jako niepodległego państwa. Jego zdaniem Rada Ministrów skłania się ku uznaniu niepodległości Kosowa podczas wtorkowego posiedzenia.

W Brukseli Sikorski uczestniczył w spotkaniu szefów dyplomacji państw UE, podczas którego przyjęto deklarację w sprawie Kosowa. Ministrowie zgodzili się w dokumencie, że każdy kraj sam zdecyduje, w zgodzie ze swoją narodową praktyką i swoimi zasadami prawa, o swych relacjach z Kosowem.

- _ Będą potrzebne konsultacje w tej sprawie. Poczekajmy na informacje ministra spraw zagranicznych. On musi przyjechać na Radę Ministrów, podpowiedzieć jak mają się sprawy w Unii Europejskiej _ - zaznaczył Nowak. - _ Pośpiech nie jest tu wskazany. Trzeba zważyć wszystkie za i przeciw _.

Posiedzenie rządu ma rozpocząć się we wtorek o godz. 10.

ZOBACZ TAKŻE:

Większość państw UE ogłosiła w poniedziałek uznanie bądź zamiar uznania w niedalekiej przyszłości nowego europejskiego państwa - Kosowa - do niedzieli prowincji Serbii. Są to: Francja, Wielka Brytania, Włochy, Niemcy, Polska, Austria, Finlandia, Dania, Belgia, Bułgaria, Holandia, Luksemburg, Słowenia, Szwecja, Węgry, Irlandia, Litwa, Łotwa, Estonia.

Cztery kraje Unii - Cypr, Hiszpania, Słowacja i Rumunia - zapowiedziały, że nie uznają niepodległości Kosowa. Przeciwnikami niepodległego Kosowa są również Serbia i Rosja.

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)