Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
olsztyn
29.07.2008 13:55

Referendum przesądzi los Małkowskiego?

Działacze PiS chcą odwołania, by mieszkańcy zdecydowali o odwołaniu prezydenta Olsztyna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Monika Kaczyńska)

*Jeszcze we wtorek olsztyńscy działacze Prawa i Sprawiedliwości mają złożyć wniosek dotyczący przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego. *

Wniosek, o którym poinformowali\ szef PiS w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit i przewodniczący klubu radnych PiS w radzie miejskiej Grzegorz Smoliński, zakłada, że referendum zostanie przeprowadzone w wyniku tzw. inicjatywy obywatelskiej.

_ - Chcemy zadać mieszkańcom Olsztyna pytanie: jak widzą kształt obecnie funkcjonującej władzy samorządowej. W Olsztynie do tej pory referendum nie było i mamy nadzieję, że wniosek, jaki składamy, do referendum doprowadzi _ - powiedział Szmit.

Małkowski przebywa w białostockim areszcie śledczym od połowy marca. Jest podejrzany o przestępstwa przeciw wolności seksualnej i obyczajności. Śledczy postawili mu także zarzuty w sprawach gospodarczych.

Osoby, które chcą zorganizować referendum muszą zebrać podpisy co najmniej 10 proc. mieszkańców miasta uprawnionych do głosowania, którzy poprą wniosek w sprawie referendum. W przypadku Olsztyna będzie to 13 tys. 531 podpisów. Wnioskodawcy mają na to 60 dni, podczas następnych 30 dni następuje weryfikacja podpisów przez biuro wyborcze.

Z kolei PO chce, by o zorganizowaniu referendum zdecydowała rada miasta Olsztyna. Jak poinformowała PAP radna PO Halina Ciunel we wtorek wieczorem spotykają się radni PO, by ustalić m.in. datę zwołania sesji rady, podczas której radni zajmą się sprawą referendum.

Decyzja o referendum na wniosek radnych musi zapaść większością 3/5 głosów.

Tagi: olsztyn, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz