Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rehn: Los Kosowa zdecyduje się na wiosnę

0
Podziel się:

Rozwiązanie sprawy ostatecznego statusu Kosowa zostało odłożone do wiosny przyszłego roku.

Rehn: Los Kosowa zdecyduje się na wiosnę
(EPA/PAP)

Rozwiązanie sprawy ostatecznego statusu Kosowa zostało odłożone do wiosny przyszłego roku - powiedział komisarz ds. rozszerzenia UE Olli Rehn.

Wypowiedź Rehna (na zdjęciu) publikuje fiński dziennik "Uutispaiva Demari".

Komisarz dał jasno do zrozumienia, że Unia Europejska wstrzyma się z wszelkimi decyzjami w sprawie Kosowa do czasu wyborów prezydenckich w Serbii, które - jak poinformowano w środę - odbędą się 20 stycznia.

Wybory w Serbii będą się toczyć w cieniu politycznej walki o niepodległość Kosowa, co wzmacnia szanse skrajnych nacjonalistów. Zadecydują one, czy na drugą kadencję wybrany zostanie prozachodni zwolennik reform Boris Tadić, czy też władza przejdzie w ręce skrajnie nacjonalistycznej Serbskiej Partii Radykalnej Tomislava Nikolicia.

Od zwycięzcy zależeć będzie reakcja Belgradu na ewentualne jednostronne proklamowanie niepodległości Kosowa:

Unijni dyplomaci w tym tygodniu uzgodnili jednak nieformalnie, że jeśli data serbskich wyborów zostanie potwierdzona, postarają się uniknąć działań, które mogłyby podsycić reakcje nacjonalistyczne.

| Przywódcy kosowskich Albańczyków podali w tym tygodniu, że nie ogłoszą jednostronnie niepodległości, tylko skoordynują swoje działania z krajami UE i USA. |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)