Notowania

obama
22.12.2008 13:12

Rice: Obama podąży śladami Busha

W jej opinii dotyczy to niektórych kwestii polityki zagranicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice powiedziała w wywiadzie dla poniedziałkowego _ Financial Timesa _, że przyszły prezydent USA Barack Obama w niektórych kwestiach będzie kontynuował politykę zagraniczną obecnej administracji George'a W. Busha.

Rice podkreśliła, że nowa administracja będzie działała po swojemu, ale za czasów Busha udało się stworzyć pewne struktury dyplomatyczne np. w kwestii Iranu, Korei Płn. czy relacji izraelsko-palestyńskich, oparte na współpracy z krajami UE, Rosją i Chinami, które pomogą rozwiązać te problemy.

_ - __ Kiedy rozmawiam z naszymi sojusznikami uważają oni, że to właśnie są struktury, które pomogą ostatecznie rozwiązać te sprawy _ - powiedziała Rice. _ Powodem dla którego może wystąpić pewna ciągłość w polityce zagranicznej jest to, że próbowaliśmy zorganizować współpracę w międzynarodowych grupach, które mogą najpierw pokierować, a następnie rozwiązać te złożone kwestie _ - przekonywała.

Na pytanie o stosunki z Rosją Rice odpowiedziała, że nadal będą one oparte na wspólnych interesach. Zauważyła też, że między obu krajami nie ma już konfliktu ideologicznego, jak za czasów Związku Radzieckiego i rodzaj tych relacji może ulec zmianie. Nie martwi się ona o stabilność w Rosji, gdyż według niej sytuacja tam jest płynna, ale nie jest niestabilna.

Jako przykłady dobrej współpracy z Moskwą Rice wymieniła kwestię Korei Północnej i Iranu oraz sprawy związane z terroryzmem i rozprzestrzenianiem broni atomowej.

Różnice zdań między Waszyngtonem a Moskwą pojawiają się w sąsiedztwie Rosji. Rice podkreśla, że Rosja uważa sąsiednie kraje za swoją strefę wpływów, podczas gdy według Amerykanów państwa te są niepodlegle i same mogą decydować o swojej polityce. To właśnie różnica zdań na ten temat prowadzi do sporów, które najwyraźniej ujawniły się wokół Gruzji.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rice nie obawia się prezydentury Obamy ]( http://news.money.pl/artykul/rice;nie;obawia;sie;prezydentury;obamy,76,0,360012.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Tagi: obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz