Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rice zlekceważyła ostrzeżenia o ataku Al-Kaidy?

0
Podziel się:

George Tenet, dyrektor CIA , już w lipcu 2001r. alarmował Condoleezzę Rice o groźbie ataku na WTC.

Rice zlekceważyła ostrzeżenia o ataku Al-Kaidy?
(EPA/PAP)

Dyrektor CIA George Tenet już w lipcu 2001r. alarmował ówczesną doradczynię prezydenta George'a Busha ds.bezpieczeństwa narodowego Condoleezzę Rice o groźbie ataku Al-Kaidy, ale nie przekonał jej do podjęcia działań zapobiegawczych - twierdzi w swej najnowszej książce słynny dziennikarz Bob Woodward.

Wiadomość o domniemanym ostrzeżeniu Teneta to tylko jedna zrewelacji zawartych w książce Woodwarda "State of Denial" (Stan samozaparcia, albo zaprzeczania oczywistości), która przedstawia kulisy poczynań administracji Busha głównie w okresie wojny w Iraku.

Autor twierdzi też m.in., że prezydent wprowadzał w błąd opinię publiczną, gdyż ukrywał raporty świadczące o porażkach w Iraku. Ujawnia również, że wielu jego współpracowników nalegało na zwolnienie ministra obrony Donalda Rumsfelda, którego obwinia się za niepowodzenia na wojnie.

Rice, obecna sekretarz stanu, zaprzecza, jakoby Tenet - który przestał kierować CIA dwa lata temu - ostrzegał ją na temat ataku Al-Kaidy. Mówi, że nie przypomina sobie rzekomego spotkania z Tenetem, które miałoby się odbyć 10 lipca 2001 r., czyli na dwa miesiące przed atakiem terrorystów na Nowy Jork i Waszyngton.

Także doradca prezydenta ds. łączności z mediami Dan Bartlett zakwestionował rewelacje Woodwarda w wywiadzie dla telewizji CBC News w niedzielę.

Według autora, na spotkaniu z Rice 10 lipca 2001 r. był obecny także ówczesny szef wydziału ds. terroryzmu w CIA J.Coffer Black i on również wyrażał frustrację, że doradczyni Busha nie zareagowała odpowiednio na ostrzeżenia Teneta.

O spotkaniu tym nic nie wiedziała także pozarządowa komisja badająca przyczyny nieprzygotowania rządu na atak 11 września. Jej członkowie mają pretensje do Białego Domu, że nie zawiadomił ich o ostrzeżeniach szefa CIA.

wiadomości
gospodarka
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)