Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rogozin: Kraje Europy Wschodniej mają kompleks Rosji

0
Podziel się

Ambasador przy NATO uważa, że szkodzi to współpracy z Zachodem.

Rogozin: Kraje Europy Wschodniej mają kompleks Rosji
(PAP/EPA)
bEiNlPDp

_ - Kraje Europy Wschodniej traktują organizacje międzynarodowe, w tym NATO, jako osobistego psychiatrę, przy pomocy którego usiłują rozwiązać swoje kompleksy niższości wobec Rosji _- ocenia ambasador Rosji przy NATO Dimitrij Rogozin.

Tę opinię zawiera artykuł Rogozina opublikowany przez brytyjski dziennik _ The Guardian _.

Zdaniem polityka, antyrosyjska postawa dawnych państw obozu komunistycznego i byłych republik ZSRR wynika właśnie z kompleksów i nie odpowiada potrzebie czasu, którą jest współpraca Rosji z Zachodem.

bEiNlPDr

_ - Nie ma już podstaw dla tych kompleksów, bo czasy są inne. Kraje te powinny wyciągnąć wnioski zarówno z zimnego pokoju, jak i z zimnej wojny _ - przekonuje Rogozin.

ZOBACZ TAKŻE:

Wymieniając z nazwy tylko Litwę, Rogozin pisze ogólnie o _ niektórych krajach _ ostatnio przyjętych do NATO i UE, które - jak zaznacza - _ boją się, że nie będą mogły dłużej prosperować dzięki konfrontacji z Rosją _.

bEiNlPDx

Litwę, która jeszcze z początkiem marca blokowała wznowienie współpracy NATO-Rosja zawieszonej w następstwie wojny rosyjsko- gruzińskiej o Osetię Południową, rosyjski ambasador oskarża o _ ideologiczne zaślepienie _.

_ - Kraje bałtyckie postępowały według wskazówek z USA, ale teraz, gdy Waszyngton wszedł na drogę dobrych stosunków z Kremlem, litewskie demarche wygląda na szczególnie nie na miejscu _ - zauważa Rogozin.

Podobna postawa - zdaniem Rogozina - dominuje wśród innych państw Europy Wschodniej mimo, że zimna wojna się skończyła, a Moskwa nie chce powrotu do przeszłości.

_ - Konstruktywne i pełne szacunku relacje z Rosją, bez rusofobicznych klisz i mitów, są jedyną słuszną lekcją (płynącą) zarówno z zimnej wojny jak i z ostatniego kryzysu w naszych relacjach _ - podkreśla przedstawiciel Rosji w NATO.

bEiNlPDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)