Notowania

tarcza
21.09.2009 12:01

Rosja: Nie rezygnujemy z Iskanderów w Kaliningradzie

Szef rosyjskiego Sztabu: Amerykanie wybudują tarczę na morzu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Digr/CC/Wikipedia i defensetech.org/GFDL)

*Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego, generał Nikołaj Makarow oświadczył, że jego kraj nie zrezygnował z planów rozmieszczenia rakiet Iskander w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim, pomimo że USA postanowiły zmienić swój program obrony przeciwrakietowej w Europie. *

_ - Nie podjęto takiej decyzji. To powinna być decyzja polityczna. Powinien ją podjąć prezydent - _ przekonywał Makarow_ . __ - Oni (Amerykanie) nie zrezygnowali z tarczy antyrakietowej, zamienili ją na system rozmieszczony na morzu _ - dodał.

Generał towarzyszy prezydentowi Rosji Dmitrijowi Miedwiediewowi podczas jego podróży do Szwajcarii.

W sobotę rosyjski wiceminister obrony Władimir Popowkin zapowiedział: _ Oczywiście zrezygnujemy ze środków, które Rosja planowała podjąć _ w odpowiedzi na tarczę. Wymienił w szczególności rozmieszczenie Iskanderów.

Agencja Reutera pisze, że rzadko zdarza się, aby dwaj wysokiej rangi przedstawiciele rosyjskich władz publicznie sobie zaprzeczali w tak ważnych sprawach międzynarodowych. Część z analityków twierdzi, że generał chciał podkreślić, iż decyzja ta powinna być podjęta wyłącznie przez prezydenta a nie ogłaszana przez wiceministra.

Decyzja prezydenta USA Baracka Obamy o rezygnacji z rozlokowanych na lądzie systemu obrony przeciwrakietowej została pozytywnie przyjęta przez Rosję, której przywódcy grozili wcześniej, że rozmieszczą rakiety krótkiego zasięgu Iskander w obwodzie kaliningradzkim, jeśli USA nie zrezygnują ze swoich planów.

Kreml do tej pory twierdził, że Rosja rozmieści rakiety jako odpowiedź na działania Waszyngtonu, jeśli ten rozpocznie prace nad tarczą antyrakietową w Polsce i Czechach. Zdaniem Moskwy tarcza zagrażała jej bezpieczeństwu narodowemu i podważała strategiczną równowagę w Europie.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: tarcza, obrona, rosja, kaliningrad, rakiety, amerykanie, usa, wiadomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz