Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
indie
25.01.2007 13:41

Rosja wybuduje Indiom cztery reaktory jądrowe

Prezydent Putin rozpoczął wizytę w Indiach. Oba mocarstwa mają wiele wspólnych interesów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Prezydent Putin rozpoczął wizytę w Indiach. Oba mocarstwa mają wiele wspólnych interesów. Jednym z nich będzie budowa przez Rosję czterech reaktorów jądrowych w Indiach. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Delhi przywódcy obu krajów.

Umowę podpisali szefowie agencji atomowych dwóch krajów oraz prezydent Rosji Władimir Putin i indyjski premier Manmohan Singh.

_ Władimir Putin rozpoczął w czwartek dwudniową wizytę w Indiach. Będzie gościem honorowym piątkowych oficjalnych obchodów głównego narodowego święta w Indiach - Dnia Republiki _"Bezpieczeństwo energetyczne jest najważniejszym wymiarem naszego strategicznego partnerstwa. Pozycja Rosji jako globalnego lidera w kwestiach energetycznych jest szeroko uznawana" - powiedział Singh.

Porozumienie dotyczące planów budowy reaktorów, m.in. w Kudankulam na południu Indii, nie precyzuje kiedy miałoby to nastąpić. Rosja pomaga obecnie Indiom w budowie dwóch 1000- megawatowych reaktorów nuklearnych właśnie w Kudankulam.

Zbrójmy się na Ziemi, nie w kosmosie

Putin i Singh zaapelowali o "przestrzeń kosmiczną bez broni", odnosząc się do przeprowadzenia przez Chiny przed dwoma tygodniami testu broni antysatelitarnej. Pekin zaznaczył, że jest "przeciwny jakiemukolwiek wyścigowi zbrojeń w kosmosie".

Indie są drugim po Chinach największym odbiorcą rosyjskiej broni. Według ekspertów, do 80 proc. broni i wyposażenia wojskowego w Indiach dostarczanych jest przez Rosję.

Przez cały okres zimnej wojny Związek Radziecki dostarczał Indiom broń i pomoc finansową. Po upadku ZSRR dwustronna wymiana handlowa z Indiami gwałtownie spadła i ocenia się, że wynosi obecnie 3,1 mld dolarów. Delhi i Moskwa zamierzają zwiększyć ją do 10 miliardów USD do roku 2010.

Putin obiecuje wsparcie w ONZ

Poza tym Kreml obiecuje Indiom poparcie dla ich ambicji zostania stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Po upadku dwublokowego układu sił Indie zaczęły ciążyć ku Stanom Zjednoczonym, bliskiemu sojusznikowi Pakistanu, który jest z kolei naturalnym rywalem Indii w regionie.

Obecnie stosunki łączące Delhi z Waszyngtonem jeszcze bardziej uległy zbliżeniu, zwłaszcza, gdy pod koniec zeszłego roku USA podjęły cywilną współpracę nuklearną z Indiami, zablokowaną przez ostatnie 30 lat z powodu niepodpisania przez Delhi układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Współpraca polega na eksportowaniu do Indii amerykańskich technologii i paliwa dla cywilnego wykorzystania energii jądrowej.

W zamian rząd w Delhi poddał swe cywilne instalacje atomowe kontroli międzynarodowej, która nie ma jednak prawa badać indyjskiego wojskowego potencjału nuklearnego.

Tagi: indie, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz