Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja zaniepokojona rozmowami USA z Ukrainą

0
Podziel się

Ukraina ma dwie stacje radiolokacyjne. USA dyskutuje z nią o obronie antyrakietowej.

Rosja zaniepokojona rozmowami USA z Ukrainą
(Digr/CC/Wikipedia i defensetech.org/GFDL)
bCZqqKgl

Rosja jest zaniepokojona rozmowami na temat obrony antyrakietowej między USA i państwami niebędącymi członkami NATO, takimi jak Ukraina.

_ - Jesteśmy zaniepokojeni _ - powiedział cytowany przez agencję RIA Nowosti wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, którego zapytano o ewentualne wykorzystanie ukraińskiej stacji radarowej w ramach amerykańskich planów obrony antyrakietowej.

bCZqqKgn

Riabkow reprezentował Rosję w pierwszej rundzie rozmów z USA na temat systemów antyrakietowych, które odbyły się w poniedziałek w Moskwie. Dzień później temat ten był przedmiotem rozmów sekretarz stanu USA Hillary Clinton w Moskwie.

Ambasador Ukrainy w USA Ołeh Szamszur powiedział, że Ukraina i USA prowadzą rozmowy na temat wykorzystania przez Waszyngton ukraińskich stacji radiolokacyjnych.

_ - Gdybyśmy powiedzieli, że ta wiadomość budzi w nas otuchę, byłaby to - delikatnie mówiąc - przesada _ - oświadczył Riabkow.

Ukraina ma dwie stacje radiolokacyjne: w Mukaczewie na zachodzie kraju oraz w Sewastopolu na Półwyspie Krymskim. Jeszcze do niedawna korzystała z nich Rosja, jednak w styczniu ub.r. decyzją rosyjskiej Dumy Państwowej rozwiązano umowę z Kijowem o ich dzierżawie. Jak tłumaczył wówczas rosyjski wiceminister obrony Nikołaj Pankow, rezygnacja z dzierżawy stacji na terytorium Ukrainy wiąże się z dążeniami tego kraju do członkostwa w NATO.

bCZqqKgt

Ukraińcy już wcześniej myśleli o integracji swych systemów radarowych z systemami zagranicznymi, a dyskusje te nasiliły się, gdy we wrześniu administracja prezydenta Obamy zrezygnowała z zamiarów umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

ZOBACZ TAKŻE:

bCZqqKgO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)