Notowania

rosja
29.08.2009 17:51

Rosyjski wywiad: Szef MSZ Polski był agentem Niemiec

Chodzi o przedwojennego szefa dyplomacji Józefa Becka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sludgegulper/CC/flickr)

*Służba Wywiadu Zagranicznego Rosji uznała ministra spraw zagranicznych przedwojennej Polski Józefa Becka za agenta niemieckiego wywiadu. *

Informacja o rzekomej agenturalności Becka widnieje na stronie internetowej SWR. Zamieszczono ją w notatce na temat nakręconego przez SWR filmu dokumentalnego _ Trzy konferencje _, opowiadającego o Teheranie, Jałcie i Poczdamie.

_ - Beck Józef - pułkownik, minister spraw zagranicznych Polski w przededniu II wojny światowej, agent niemieckiego wywiadu _ - tak SWR przedstawia szefa polskiej dyplomacji w latach 1932-39 i jednego z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego wśród postaci, o których opowiada film.

W tej samej notatce na stronie internetowej SWR Stanisław Mikołajczyk, wicepremier (1940-1943), a później premier rządu RP na uchodźstwie (1943-1944), został uznany za agenta brytyjskiego.

Jeśli wierzyć wiadomościom zamieszczonym na stronie SWR, film _ Trzy konferencje _ powstał w 1998 roku, a jego reżyserem był Jewgienij Potijewski; w roli głównego konsultanta wystąpił były wieloletni (1974-91) wiceszef Pierwszego Zarządu Głównego (wywiadu) KGB ZSRR Wadim Kirpiczenko.

_ - Jest to bzdura _ - tak rewelacje SWR na temat Becka skomentował w sobotę szef Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Moskwie, profesor Mariusz Wołos.

Według Wołosa, historyka i biografa Becka, pogłoski takie rozpuszczał m.in. francuski ambasador w Polsce w drugiej połowie lat 30. Leon Noel. _ - Utrzymywał on, że Beck służył wywiadowi niemieckiemu i austriackiemu jako attache wojskowy w Paryżu (1922-23) _ - powiedział polski historyk.

_ - Na tej bazie budowano różne teorie. Gdy Beck zaczął rozluźniać sojusz z Francją, by pokazać niezależność polskiej polityki, że Polska nie jest klientem Francji - nawiasem mówiąc, robił to pod dyktando Piłsudskiego, ale sam też był do tego przekonany - zaczęto to wyciągać. Podawano, że usunięto go z Paryża, ponieważ przyłapano go na kopiowaniu dokumentów, pozostawionych przez służbę francuską na jakimś biurku _ - relacjonował Wołos.

_ - To jest absolutna nieprawda. Beck wyjechał z Paryża, bo został odwołany. Są na to polskie dokumenty. Ówczesne władze Polski - opozycyjne wobec Piłsudskiego - wystawiły Beckowi wysoką ocenę, a nawet nagrodziły za pracę we Francji _ - podkreślił.

- _ Jeśli zostałby odwołany jako agent niemiecki na prośbę strony francuskiej, to byłby skompromitowany. Nie byłoby żadnych dokumentów dotyczących jego nagradzania _ - dodał.

Wołos zaznaczył, że sprawa ta była już wielokrotnie wyjaśniana przez polskich i zagranicznych historyków. - _ To są pogłoski, które krążyły po korytarzach i w prasie. Nie mają pokrycia w absolutnie żadnych dostępnych źródłach - także źródłach wywiadu francuskiego, niemieckiego czy polskiego _ - oświadczył.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Skandaliczne zarzuty w Rosji. "Polska sojuszniczką Hitlera" ]( http://news.money.pl/artykul/skandaliczne;zarzuty;w;rosji;polska;sojuszniczka;hitlera,32,0,523040.html )
* [ Pastusiak przeciw wykorzystaniu Putina. Do "bijatyki" ]( http://news.money.pl/artykul/pastusiak;przeciw;wykorzystaniu;putina;do;bijatyki,62,0,524350.html )
Tagi: rosja, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz