Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

RPO doniesie do prokuratury na Kopacz

0
Podziel się:

Według Kochanowskiego, brak działań w sprawie zakupu szczepionek zagraża Polakom.

RPO doniesie do prokuratury na Kopacz
(PAP/Leszek Szymański)
bFfhPGsB

aktualizacja 14.10

Rzecznik Praw Obywatelskich zamierza złożyć do prokuratury doniesienie o zaniechaniach minister zdrowia w sprawie pandemii A/H1N1.

Zdaniem Janusza Kochanowskiego (na zdjęciu), rząd rezygnując z zakupu szczepionki na tego wirusa, nie podjął efektywnych działań w tej sprawie.

Rzecznik zamierza skierować zawiadomienie do prokuratora krajowego w poniedziałek, jeżeli do tego czasu minister Ewa Kopacz nie zakupi odpowiedniej ilości szczepionek, przynajmniej dla grup wysokiego ryzyka.

bFfhPGsD

Jego zdaniem, jest kilka czynników, które powinny skłonić rząd do zastosowania szczepionek. Wymienił wśród nich sytuację na Ukrainie oraz dokument Komisji Europejskiej z września, w którym napisano, że szczepionki przeciw A/H1N1 najbardziej efektywnie działają przeciw epidemii.

Rzecznik wskazywał też, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię w związku z A/H1N1. _ - Zaszczepiono około 100 milionów osób w 90 krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Chinach _ - przypominał Janusz Kochanowski.

Przed tygodniem Janusz Kochanowski zwrócił się do minister zdrowia z prośbą o spotkanie w sprawie bezpieczeństwa epidemiologicznego. Jak podkreślił, do dziś nie dostał odpowiedzi mimo niewielkiej odległości między biurem Rzecznika a Ministerstwem Zdrowia.

Resort odpiera zarzuty

_ - Ministerstwo Zdrowia nie może zakupić szczepionek przeciwko nowej grypie bez ich dokładnego sprawdzenia _ - powiedział Jakub Szulc wiceszef resortu.

bFfhPGsJ

Wiceminister zdrowia powiedział, że ten sam artykuł kodeksu karnego, na który powołuje się Rzecznik Praw Obywatelskich, grozi karą osobom, które wprowadzą do obrotu leki lub inne produkty zagrażające zdrowiu obywateli. Ministerstwo zdrowia nie może więc wprowadzić na rynek niesprawdzonej szczepionki.

Jakub Szulc uznał wypowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich za nieodpowiedzialną i próbę wywarcia nacisku na organy państwa, co także jest karalne.

Politycy o inicjatywie RPO

Wiceprzewodniczący klubu Lewicy Marek Wikiński tego rodzaju pomysły nazywał niedorzecznymi.

bFfhPGsK

Zdaniem rzecznika klubu PiS Mariusza a, Janusz Kochanowski wykonuje jedynie swoje obowiązki.

ZOBACZ TAKŻE:

Raport Money.pl
*Koszty grypy? Resort zdrowia ich nie zna! * W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl. Czytaj w Money.pl
bFfhPGsL

bFfhPGte
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)