Notowania

afera hazardowa
07.10.2009 13:04

Ruszyło śledztwo w sprawie "afery hazardowej"

Prokuratura nie ujawni materiałów operacyjnych sprawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(stoneflower/CC/Flickr)

*Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła z doniesienia CBA śledztwo w sprawie tzw. afery hazardowej - podał jej rzecznik Mateusz Martyniuk. Zapowiedział, że prokuratura nie ujawni jednak odtajnionych przez CBA materiałów operacyjnych sprawy, bo to _ tajemnica śledztwa _. *

Martyniuk powiedział PAP, że śledztwo obejmuje trzy wątki: niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w czasie prac nad ustawą o grach i zakładach wzajemnych; podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w ramach prac nad tą ustawą oraz udzielenia lub obietnicy udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za takie pośrednictwo.

Śledztwo _ nie przeciwko, ale w sprawie _

ZOBACZ TAKŻE: Schetyna, Czuma, Klich i Pitera do dymisji
Prokurator nie ujawnił, o jakich urzędników chodzi. Śledztwo wszczęto _ w sprawie _ a nie przeciw jakiejś osobie. Za niedopełnienie obowiązków grozi do 3 lat więzienia; za płatną protekcję - do 8 lat.

_ - Śledztwo wszczęto na podstawie przekazanych we wtorek materiałów operacyjnych CBA _ - powiedział Martyniuk. _ Według nas, to tylko część materiałów; oczekujemy na ich całość _ - dodał. Rzecznik CBA Temistokles Brodowski poinformował PAP w środę, że CBA wszystkie materiały sprawy we wtorek przesłało Prokuraturze Krajowej.

Martyniuk nie chciał mówić o najbliższych zamierzeniach prokuratury w sprawie. _ Trwa wnikliwa analiza materiałów CBA; jest już plan śledztwa _ - dodał.

Prokurator podał, że nie jest możliwe upublicznienie materiałów operacyjnych CBA, bo są one nadal objęte tajemnicą postępowania. _ Wprawdzie zostały odtajnione przez CBA, ale są objęte tajemnicą śledztwa, a świadkowie, którzy mają zeznawać, nie mogą poznać treści tych materiałów; w prokuraturze nie ma takiej praktyki _ - powiedział.

Rzecznik dodał, że od 1 października trwa oddzielne śledztwo w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej w całej sprawie, w tym także w związku z upublicznieniem przez _ Rzeczpospolitą _ - stenogramów podsłuchów CBA. Nie podał szczegółów.

| Aferę hazardową ujawniono przed tygodniem |
| --- |
| Śledztwo wszczęto po doniesieniu szefa CBAMariusza Kamińskiego. W ubiegłą środę CBA poinformowało, że wysłało do premiera, prezydenta, Sejmu i Senatu informacje o zagrożeniu interesu ekonomicznego państwa w związku z przygotowywaniem projektu nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych. CBA ostrzegało, że w wyniku zmian ustawy budżet państwa mógłby stracić 469 mln zł. Według CBA, w sprawie nielegalnie lobbowali czołowi politycy PO: szef klubu tej partiiZbigniew Chlebowski(został zawieszony) i minister sportuMirosław Drzewiecki(w poniedziałek podał się do dymisji). W zeszły czwartek prokurator krajowy Edward Zalewski podał, że zawiadomienie CBA nie zawierało informacji z czynności operacyjnych, wobec czego prokuratura wystąpiła o ich nadesłanie. We
wtorek podano, że prokuratura dostała z CBA pierwszą transzę materiałów źródłowych. |

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: afera hazardowa, zbigniew chlebowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz