Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rywin zatrzymany. Za zwolnienia

0
Podziel się:

CBA przesłuchuje znanego producenta filmowego w związku z podejrzeniami dotyczącymi jego zwolnienia lekarskiego.

Rywin zatrzymany. Za zwolnienia
(PAP/Grzegorz Rogiński)

[aktualizacja: 16:45]

Znany producent filmowy Lew Rywin został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA.

Rzecznik prowadzącej śledztwo Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi Jarosław Szubert oświadczył, że zatrzymania mają związek z prowadzonym od dwóch lat śledztwem, którego _ przedmiotem są liczne przestępstwa o charakterze korupcyjnym, płatnej protekcji, przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości oraz przeciwko wiarygodności dokumentów na przestrzeni lat 2000-07 w Warszawie oraz innych miastach _.

Według rzecznika CBA, do większości zatrzymań doszło w Warszawie i okolicach stolicy; inne miały miejsce w Bydgoszczy, Myśliborzu i pod Sanokiem. CBA poinformowało, że pracowało nad tą sprawą od kilkunastu miesięcy.

Informację o zatrzymaniu Rywina potwierdzili PAP jego obrońcy, mecenasi Marek Małecki i Piotr Rychłowski.

Rychłowski ujawnił, że Rywina zatrzymano o godzinie szóstej rano, w jego domu w Konstancinie. Mecenas wyraził zdziwienie, że zdecydowano się zatrzymać jego klienta w takiej sprawie, bo - jak przypomniał - Lew Rywin był _ chyba najbardziej skrupulatnie przebadaną osobą przed skierowaniem go do odbycia kary _. _ Byłoby chyba czymś skrajnie nierozsądnym, gdyby ktoś próbował cokolwiek tutaj kombinować _ - dodał.

Od kilku lat przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Pragi Południe toczy się proces 76-letniego lekarza oskarżonego o poświadczenie nieprawdy w wystawionym w 2005 r. zwolnieniu dla Rywina, na mocy którego Rywin nie stawił się na badania, od których zależało, czy pójdzie do więzienia odbyć zasądzony mu wyrok. Nieobecność Rywina na tych badaniach sąd uznał za nieusprawiedliwioną i zarządził jego powrót do więzienia.

Lekarz twierdził, że w zwolnieniu napisał prawdę, bo Rywin w czasie badania rzeczywiście miał bardzo wysokie ciśnienie tętnicze oraz zauważalne drgania rąk i kolan.

Rywin to bohater jednej z najsłynniejszych afer III RP. W lipcu 2002 r. Lew Rywin zaoferował Agorze pośrednictwo w załatwieniu zapisów w nowelizowanej ustawie o radiofonii i telewizji w zamian za 17,5 mln dolarów.

Pod koniec 2004 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie skazał Rywina na 2 lata więzienia za pomocnictwo w płatnej protekcji wobec Agory ze strony nieustalonej grupy osób. W listopadzie 2006 r. został przedterminowo zwolniony.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)