Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd da stypendia. 1000 zł dla najlepszych.

0
Podziel się:

Obietnica stypendium ma zwiększyć liczbę studentów na kierunkach technicznych.

Rząd da stypendia. 1000 zł dla najlepszych.
(PAP/Paweł Supernak)

Dodatkowe pieniądze dostaną uczelnie, które w roku akademickim 2008/2009 zwiększą nabór na studia w określonych przez rząd dziedzinach. Kandydatów ma im zapewnić obietnica stypendium - 1000 zł miesięcznie dla najlepszych.

Jak poinformowała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka resort chce _ zamówić _ kształcenie 3 tys. studentów. Połowa z nich miałaby otrzymywać stypendium.

- _ Na pierwszym roku studiów stypendium otrzymaliby ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki na świadectwie maturalnym. W kolejnych latach będą decydowały wyniki nauki na studiach _ - tłumaczy Kudrycka.

| JAKIE KIERUNKI MAJĄ BYĆ PROMOWANE |
| --- |
| Budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, matematyka, biotechnologia, inżynieria biomedyczna oraz mechatronika |

Kudrycka przypomina dane GUS, które mówią, że w połowie 2007 r. brakowało w Polsce ponad 30 tys. inżynierów oraz pracowników technicznych średniego szczebla. Według prognoz przygotowanych przez TNS OBOP na zlecenie MNiSW za rok będzie w Polsce brakowało 55 tys. inżynierów różnych specjalności, a za pięć lat - ponad 76 tys.

- _ Ogłaszamy konkurs dla uczelni, które są zainteresowane zwiększeniem naboru studentów na te kierunki. Uczelnie, które zgłoszą nam chęć przystąpienia do konkursu, zostaną ocenione i jeśli zwiększy się pula studentów, to 50 proc. zwiększonej puli studentów otrzyma stypendium _ - powiedziała Kudrycka.

Jak zapewniła minister, koszt wykształcenia studentów zostanie uczelni zwrócony. Na każdego studenta szkoła otrzyma 14 tys. zł - na trzy lata studiów. Ponadto, jeśli będzie taka potrzeba, zostaną sfinansowane zajęcia wyrównawcze dla tych studentów, którzy będą mieli kłopoty z matematyką i fizyką.

Konkurs, jak poinformowała wiceminister nauki Grażyna Prawelska- Skrzypek, zostanie najprawdopodobniej ogłoszony w przyszłym tygodniu.

Uczelnie będą miały ok. trzech tygodni na przygotowanie i złożenie wniosków. - _ Pod koniec czerwca powinno być wiadomo, które uczelnie będą prowadziły dodatkową rekrutację _ - powiedziała wiceminister.
ula/ ls/ gma/

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)