Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
25.05.2009 15:10

"Rzeźnik z Czeczenii" dowódcą wojsk desantowych

Generał Władimir Szamanow jest oskarżany o zbrodnie wojenne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR-TASS)

Generał Władimir Szamanow, oskarżany przez rosyjskich obrońców praw człowieka o zbrodnie wojenne w Czeczenii, został mianowany dowódcą wojsk powietrzno-desantowych Rosji.

O nominacji tej poinformowała w poniedziałek służba prasowa Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

52-letni Szamanow uczestniczył w obu kampaniach wojennych w Czeczenii, gdzie dosłużył się tytułu Bohatera Rosji. Organizacje obrońców praw człowieka oskarżają go o zbrodnie wojenne.

Według Human Rights Watch to dowodzeni przez niego żołnierze w grudniu 1999 roku krwawo spacyfikowali wioskę Ałchan-Jurt, ok. 15 km na południowy zachód od Groznego, zabijając 17 mieszkańców. Zastrzelona została m.in. 100-letnia kobieta.

Generał zyskał potem przydomek _ rzeźnika z Czeczenii _.

Wojska, którymi dowodził, oskarża się również m.in. o ostrzelanie uchodźców czeczeńskich pod Szami-Jurtem 29 października 1999 roku i bombardowanie cywilów w Katyr-Jurcie 4 lutego 2000 roku.

Szamanow od listopada 2007 roku kierował Głównym Zarządem Szkolenia Bojowego i Służby Wojsk Sił Zbrojnych FR. Eksperci wiązali jego powrót do resortu obrony z formowaniem przez ministra Anatolija Sierdiukowa nowej ekipy kierowniczej.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz