Notowania

arabia saudyjska
08.11.2009 10:26

Saudyjczycy czyszczą pogranicze z szyickich rebeliantów

Wojsko przejęło kontrolę nad pograniczem z Jemenem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Saudyjskie wojsko przejęło kontrolę nad terenem górskim położonym na granicy z Jemenem i oczyściło go z szyickich rebeliantów.

-_ W wyniku walk, trwających pięć dni, zginęło trzech saudyjskich żołnierzy, 15 zostało rannych, a 4 zaginęło _- poinformował wiceminister obrony Arabii Saudyjskiej książę Chalid ibn Sultan.

Saudyjska armia poinformowała, że w innych miejscach wzdłuż granicy z Jemenem radzi sobie z przenikającymi stamtąd rebeliantami. _ Radzimy sobie z rebeliantami i gangami. Wszystko, co wcześniej przejęli, w tym górę Dokhan, jest teraz pod naszą kontrolą, chociaż wciąż dochodzi do przenikania w niektórych miejscach _ - powiedział ibn Sultan.

Oprócz rebelii na północy kraju, Jemen boryka się również z ruchem secesyjnym na południu oraz wzmożoną działalnością Al-KaidyW zeszłym tygodniu przez trzy dni saudyjskie samoloty i artyleria bombardowały bastion szyickich rebeliantów w północnym Jemenie.

Siły rządowe tego kraju walczą tam z szyickim ruchem partyzanckim Huti (od nazwiska przywódcy). Rebelianci zarzucają Arabii Saudyjskiej ingerowanie w ich konflikt z rządem centralnym w Sanie.

Rijad i Sana współpracują i wymieniają się informacjami wywiadowczymi dotyczącymi zwalczania rebelii. Saudyjskie władze coraz bardziej obawiają się, że ekstremizm i brak stabilizacji na północy Jemenu rozleje się na cały kraj, będący największym na świecie eksporterem ropy naftowej.

Rebelia w prowincji Saada rozpoczęła się w czerwcu 2004 roku pod wodzą szejka Badra Edina al-Hutiego, oskarżanego przez władze o zdradę interesów narodowych, atakowanie siedzib administracji i sił bezpieczeństwa oraz tworzenie nielegalnych grup zbrojnych, wzniecanie nastrojów antyamerykańskich i wzywanie obywateli do niepłacenia podatków.

Al-Huti zginął z rąk jemeńskiej armii we wrześniu 2004 roku. Na czele rebelii stanął wtedy jego syn Abdul Malik al-Huti. Władze Jemenu oskarżały też szyickich rebeliantów o zamiar wprowadzenia reżimu islamskiego z duchownymi na czele państwa.

W czerwcu 2007 roku doszło do kruchego zawieszenia broni między rządem a rebeliantami. Od sierpnia br. konflikt nasilił się, kiedy armia rozpoczęła nową operację. Grupy pomocowe, które mają ograniczony dostęp do terenów na północy Jemenu, twierdzą, że od 2004 roku około 150 tys. ludzi zostało zmuszonych tam do opuszczenia swoich domów.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: arabia saudyjska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz