Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schengen powiększone. Na święta bez paszportów!

0
Podziel się:

Eurodeputowani dopełnili formalności - 21 grudnia Polska i osiem innych krajów wchodzą do strefy Schengen.

Schengen powiększone. Na święta bez paszportów!
(PAP/Lech Muszyński)
bEUJDuBh

Eurodeputowani dopełnili formalności - Polska i osiem innych krajów wchodzą do strefy Schengen. Kontrole na granicach lądowych znikną w nocy z 20 na 21 grudnia tego roku.

Za głosowało 468 europosłów, przeciw tylko 21 deputowanych. Mimo że polityczną decyzję o rozszerzeniu strefy Schengen podjęła już w ubiegłym tygodniu Rada ministrów UE, to z formalnego punktu widzenia wymagana była też pozytywna opinia Parlamentu Europejskiego. Do strefy Schengen przyjęte zostały: Polska, Słowacja, Malta, Czechy, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa i Estonia. Kontrole na granicach lądowych znikną w nocy z 20 na 21 grudnia, natomiast kontrole na lotniskach pod koniec marca przyszłego roku.

_ Porozumienie zawarte 14 czerwca 1985 roku w Schengen (Luksemburg)
likwiduje kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi. _
Decyzja PE oznacza, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia do Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy będziemy mogli podróżować bez czekania na odprawę. Granice będzie można przekraczać niemal w dowolnym miejscu a to ułatwienie choćby dla turystów, którzy czasem nieświadomie wchodzą na teren unijnych sąsiadów.

bEUJDuBj

Strażnicy graniczni z przejść przeniosą się na trasy międzynarodowe i dojazdowe do granicy. Pojawią się też patrolowe, których zadaniem będzie sprawdzanie dokumentów, legalności pobytu cudzoziemców oraz zapobieganie przemytowi.

ZOBACZ TAKŻE:

Polska wchodzi do strefy SchengenNa przejściach z Rosją, Ukrainą, Białorusią - kontrole wjazdowe będą bardziej skrupulatne. By uszczelnić granicę już od kilku lat zwiększano tam liczbę strażników granicznych - obecnie jest ich blisko 10 tys. Mają tam też powstać nowe przejścia graniczne - 4 są planowane na granicy z Ukrainą.

Dla Polaków jadących na Wschód sytuacja zmieni się niewiele. Rosjanie i Białorusini będą się jednak musieli liczyć ze wzrostem kosztów i utrudnieniami. Obywateli Białorusi wiza schengenowska kosztować będzie 60 euro, Rosjan nieco taniej, bo 35 euro.

bEUJDuBp

Anna Fotyga, ustępująca szefowa polskiej dyplomacji zapowiedziała, że jeszcze przed wejściem w życie umowy z Schengen Polska podpisze umowę o ułatwieniach wizowych z Ukrainą. Na jej podstawie obywatele tego kraju będą mieli możliwość otrzymania wizy bezpłatnie.

bEUJDuBK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)