Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za obowiązkową komercjalizacją szpitali

0
Podziel się:

Zakłady opieki zdrowotnej będą obligatoryjnie przekształcane w spółki.

Sejm za obowiązkową komercjalizacją szpitali
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Zakłady opieki zdrowotnej będą obligatoryjnie przekształcane w spółki - za takim rozwiązaniem opowiedzieli się posłowie, odrzucając poprawkę klubu Lewicy zakładającą fakultatywność przekształceń.

Przed głosowaniem nad poprawką Lewicy Marek Balicki z SdPl - Nowa Lewica, Sławomir Kopiciński z klubu Lewicy oraz Bolesław Piecha z PiS przekonywali, że to samorządy powinny decydować o przekształceniach.

Sprawozdawca komisji zdrowia Jarosław Katulski z PO przypomniał, że komisja nie podzieliła tych wątpliwości i uznała, że spółka jest lepszym podmiotem do zarządzania niż samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej. Za poprawką głosowało 189 posłów, przeciw było 220, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Posłowie odrzucili także zapis znoszący obligatoryjność przekształceń dla zoz-ów prowadzonych przez uczelnie medyczne.

Poparto natomiast poprawkę Lewicy zakładającą, że zoz nie może odmówić udzielenia świadczenia medycznego osobie, która potrzebuje natychmiastowej pomocy ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia.

Posłowie opozycji argumentowali, że to niezbędne minimum bezpieczeństwa, jakie powinni mieć zagwarantowane pacjenci. Balicki podkreślał, że odrzucenie tej poprawki będzie znacznym zawężeniem obowiązków szpitala wobec pacjenta.

Katulski podkreślił, że przepisy regulujące udzielanie pomocy medycznej zostały zawarte w ustawie o ratownictwie medycznym. Dodał jednak, że skoro zapis ten budzi tak wiele kontrowersji, jego klub zagłosuje za przyjęciem tej poprawki, mimo że komisja rekomendowała odrzucenie tej poprawki. Minister zdrowia Ewa Kopacz przyjęła decyzję PO z zadowoleniem.

| Dziś w Sejmie trwają głosowania nad sześcioma projektami ustaw zdrowotnych autorstwa PO, zakładającymi m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta. Głosowań nad projektami i zgłoszonymi do nich poprawkami jest blisko 200, zaplanowano je na około 7 godzin. |
| --- |

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)