Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senyszyn wystąpi do rządu o usunięcie krzyży ze szkół

0
Podziel się:

Posłanka żąda specjalnego rozporządzenia w tej sprawie.

Senyszyn wystąpi do rządu o usunięcie krzyży ze szkół
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEUAbkMR

Wystąpienie do rządu o wydanie rozporządzenia nakazującego usunięcie krzyży z polskich szkół zapowiedziała w niedzielę na konferencji prasowej w Krakowie posłanka do Parlamentu Europejskiego prof. Joanna Senyszyn (SLD).

_ - Wystąpię do premiera Tuska i do rządu, aby pani minister edukacji narodowej wydała rozporządzenie nakazujące zdjęcie krzyży, ponieważ to, że one tam wiszą, jest niezgodne z polską konstytucją. Jednakże nie spodziewam się wielkiego sukcesu, ponieważ pani minister Hall jest całkowicie związana z klerem _ - powiedziała Senyszyn.

Dodała, że w polskich instytucjach publicznych nie ma miejsca dla żadnych symboli religijnych i zasada ta powinna dotyczyć wszystkich wyznań.

bEUAbkMT

_ - Polska konstytucja mówi, że państwo i Kościół są w swoich działaniach, a także symbolice autonomiczne i rozdzielone, a zatem nie ma powodu, żeby mieszać te dwa porządki - religijny i świecki. Niestety żyjemy w państwie klerykalnym, ale zgodnie z naszą konstytucją powinniśmy być państwem świeckim. Istotą państwa świeckiego jest to, że nie wiesza się żadnych symboli religijnych _ - argumentowała Senyszyn.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł 3 listopada, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie _ prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami _ oraz _ wolności religijnej uczniów _. Orzeczenie to wydał w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii.

Zdaniem Senyszyn także działalność komisji majątkowej rządu i episkopatu jest niezgodna z konstytucją. _ Komisja majątkowa działa na mocy ustawy z 1989 r. Wtedy takie działanie było zgodne z ówczesną konstytucją. Natomiast teraz mamy już nową konstytucję i działalność komisji jest z nią niezgodna _ - oceniła Senyszyn.

Joanna Senyszyn jest od niedawna wiceprzewodniczącą Platformy Parlamentu Europejskiego na rzecz świeckiej polityki.

bEUAbkMZ

Na konferencji prasowej posłanka odniosła się też do inicjatywy postawienia w Krakowie pomnika płk Ryszarda Kuklińskiego. Niedawno zadecydowali o tym krakowscy radni. _ Tak jak zdrajców nie przyjmuje się na salonach, tak nie buduje się im pomników _ - skomentowała to Senyszyn.

Według przewodniczącego rady krakowskiej SLD, Grzegorza Gondka, uchwała radnych _ zakrawa na absurd _. _ Nie buduje się pomników zdrajcom, którzy za pieniądze obcych państw szpiegowali na ich rzecz i zdradzali polskie ideały. Służby specjalne wynagradzają takie osoby wielkimi pieniędzmi, natomiast nikt nie buduje im pomników _ - powiedział Gondek na wspólnej z posłanką Senyszyn konferencji prasowej.
* ZOBACZ TAKŻE: *

bEUAbkNu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)