Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śledztwo dotyczące książki IPN o Wałęsie umorzone

0
Podziel się

Śledczy badali, czy autorzy książki nie ujawnili tajnych dokumentów.

Śledztwo dotyczące książki IPN o Wałęsie umorzone
(kprm.gov.pl)
bDAxOfXF

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy umorzyła śledztwo w sprawie możliwości ujawnienia tajnych dokumentów w wydanej przez IPN książce Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka _ SB aLech Wałęsa. Przyczynek do biografii _.

_ - Śledztwo umorzono z powodu braku znamion czynu zabronionego. W przypadku dwóch dokumentów informacje w nich zawarte już nie były objęte klauzulą niejawności, a dane zawarte w trzecim dokumencie już wcześniej upubliczniono _ - powiedział rzecznik bydgoskiej prokuratury Jan Bednarek.

Dwa dokumenty, które już nie były objęte klauzulą niejawności, pochodziły z akt śledztwa, prowadzonego w 1993 r. przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku. Odtajniono je kilka miesięcy przez wydaniem książki. W jednym przypadku IPN sam zniósł klauzulę, a w drugim - ABW na wniosek IPN.

bDAxOfXH

Trzeci dokument, co prawda nie miał zniesionej klauzuli niejawności, ale był wcześniej zamieszczany w innych publikacjach.

Książka SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii ukazała się w połowie zeszłego roku. Jej autorzy postawili tezę, że Wałęsa w latach 70. był tajnym współpracownikiem SB. Publikacja wywołała wiele kontrowersji.
Śledztwo cały czas było prowadzone _ w sprawie _, co oznacza, że nikomu nie postawiono zarzutów. W toku postępowania w charakterze świadka został przesłuchany Piotr Gontarczyk. Zrezygnowano z przesłuchania Cenckiewicza ze względu na jego dłuższy pobyt w USA i wyczerpujące zeznania drugiego autora.

Śledztwo w sprawie książki Cenckiewicza i Gontarczyka na początku roku z urzędu wszczęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Jednak gdańska Prokuratura Apelacyjna sprawę skierowała do Bydgoszczy.

Cenckiewicz i Gontarczyk w pracy korzystali z dokumentów SB i MSW oraz pochodzących z lat 90. dokumentów UOP przechowywanych w archiwach ABW. W książce opublikowano m.in. tajne dokumenty UOP związane ze sprawą _ wypożyczenia _ w 1992 r. przez ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsę akt agenta _ Bolka _ (które wróciły zdekompletowane), zaginięcia innych akt SB w UOP w Gdańsku, a także przejęcia innych akt SB podczas tajnej akcji UOP w 1993 r. u b. oficerów SB w Gdańsku. W opublikowanych w książce dokumentach nie zamieszczono chronionych prawem danych oficerów UOP.

bDAxOfXN
bDAxOfYi
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)