Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarność wyjdzie na ulice

0
Podziel się:

Związek ogłasza Krajowe Dni Protestu. Zapowiada pikiety i manifestacje.

Solidarność wyjdzie na ulice
(PAP/Darek Delmanowicz)

Komisja Krajowa NSZZ _ Solidarność _ ogłosiła w Gdańsku Krajowe Dni Protestów, podczas których będą organizowane pikiety i manifestacje dotyczące ogólnopolskich, branżowych i lokalnych konfliktów społecznych.

Uchwałę w tej sprawie przyjęły władze związku obradujące w Gdańsku.

Przewodniczący _ S _, Janusz Śniadek poinformował podczas konferencji prasowej, że Krajowe Dni Protestu organizowane są _ w związku z załamaniem w polityce społecznej państwa i nasilającymi się konfliktami społecznymi oraz szykanami pracodawców wobec członków Solidarności _.

Według władz związku, jednym z dowodów załamania polityki społecznej państwa jest _ zamrożenie przez rząd na kolejne lata progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej _.

_ - Jest ustawowy obowiązek weryfikowania progów co trzy lata, ten termin w tym roku minął i pomimo, że w tegorocznym budżecie były przewidziane środki na tę waloryzację, to odstąpiono od niej _ - tłumaczył Śniadek.

_ S _ wskazała także na narastającą liczbę konfliktów społecznych m.in. w sektorze stoczniowym, energetyce, oświacie i służbie zdrowia.

Ponadto - jak powiedział szef związku - _ mamy do czynienia z szykanami za działalność związkową _. _ Wyrzucani z pracy są liderzy organizacji związkowych _ - podkreślił.

Jako dowód podał zwolnienie przewodniczącego Komisji Zakładowej w ZTE Radom oraz przewodniczącej organizacji związkowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Leżajsku.

_ - Akcje w ramach krajowych dni protestu będą organizowane w formule solidarności, tzn. wszyscy za jednego, z udziałem związkowców z całego kraju _ - czytamy w przyjętej uchwale.

Śniadek poinformował, że _ pierwszą dużą manifestacją będzie zapowiedziana na 18 września demonstracja w Szczecinie, na której - jak mówił - spodziewa się około dwóch, trzech tysięcy osób _.

Dodał, że na początku października planowana jest manifestacja w Radomiu, a w połowie października - w Leżajsku, w obronie zwolnionych działaczy związkowych. _ I sukcesywnie będą organizowane kolejne, w cyklu co dwa tygodnie _ - poinformował szef _ Solidarności _. Związek nie wyklucza też ogólnopolskiej manifestacji w Warszawie.

Organizatorem protestów będą lokalne lub branżowe struktury związku we współpracy z prezydium KK. W manifestacjach mają uczestniczyć delegacje z całego kraju. Do wspólnych działań _ S _ zapraszać będzie inne centrale związkowe, m.in. OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Raport Money.pl
*2,5 mln związkowców w Polsce. Ponad 6 tys. związków * W Polsce działa ponad 6,3 tys. związków zawodowych. Należy do nich około 2,5 miliona członków. Ale pod względem uzwiązkowienia jesteśmy w ogonie Europy. Czytaj w Money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)