Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Czujko
|

Stowarzyszenia i fundacje tracą unijną szansę

0
Podziel się:

Tylko 2 proc. stowarzyszeń i fundacji korzysta z unijnych pieniędzy.

Stowarzyszenia i fundacje tracą unijną szansę
(Liv Friis-larsen/Dreamstime.com)
bELgYvSd

Polskie stowarzyszenia i fundacje nie potrafią wykorzystywać unijnych funduszy. W latach 2004-2006 z zasobów Unii skorzystała tylko co pięćdziesiąta organizacja w kraju.

Z deklaracji złożonych przez same organizacje pożytku publicznego wynika, że tylko 7 proc. z nich w ogóle podjęło próbę pozyskania dotacji z funduszy strukturalnych. Jednej trzeciej z nich udało się zdobyć pieniądze - co daje 2 proc. wszystkich fundacji i stowarzyszeń w kraju.

Jak wynika z raportu Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych jedną z przyczyn takiej sytuacji jest fakt, że tylko 15 procent naszych fundacji i stowarzyszeń spełnia wymogi potrzebne do ubiegania się o dotacje - czyli ma budżet roczny w wysokości 20 tys. złotych, profesjonalną obsługę księgową, konto bankowe i zatrudniony personel.

bELgYvSf
Województwo %
Mazowieckie 20,3
Lubelskie 11,1
Podkarpackie 8,8
Śląskie 6,6
Pomorskie 6,6
Wielkopolskie 6,5
Dolnośląskie 6
Podlaskie 5,3
Małopolskie 5,1
Zachodnio-pomorskie 5,1
Kujawsko-pomorskie 4,2
Łódzkie 3,9
Warmińsko-mazurskie 3,6
Świętokrzyskie 2,8
Lubuskie 2,3
Opolskie 1,7

Źródło "Organizacje pozarządowe, a fundusze strukturalne. Podsumowanie wykorzystania funduszy strukturalnych przez organizacje pozarządowe w Polsce w latach 2004-2006 i perspektywy na okres 2007-2013".

Największe kłopoty organizacjom pozarządowym sprawiają formalności związane ze zdobywaniem pieniędzy.

- _ Niektórych odstrasza ilość papierów, które trzeba wypełnić, a innych zniechęca - mówi Karolina Zwierzyńska z Fundacji Integracji Społecznej Prom. - _ Determinacja to ważna sprawa w czasie starań o pieniądze _. _ Poza tym potrzebna też jest wiedza. No cóż, trzeba szukać ludzi, którzy potrafią wypełniać wnioski. W dużych miastach nie powinno być z tym problemów - _dodaje. _

bELgYvSl

ZOBACZ TAKŻE:

Dodatkowym kłopotem dla nieskutecznych w walce o fundusze strukturalne organizacji mogą być cięcia budżetowe związane z kryzysem finansowym. Polski rząd opracował projekt poprawki do budżetu na rok 2009, w którym ogranicza o połowę wysokość Funduszu Inicjatyw Obywatelskich - źródła finansowania dla wielu stowarzyszeń. Jego wysokość ma spaść z 60 milionów złotych do 30 mln. Dzieje się tak pomimo gorących zapewnień premiera Donalda Tuska stałej wysokości FIO.

- _ Chcielibyśmy zmienić ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie i nadać, w drodze ustawy, status stałego programu Funduszowi Inicjatyw Obywatelskich. W budżecie na przyszły rok chcemy zapewnić na ten cel 60 mln zł - _mówił premier w swoim expose.

bELgYvSm

Słabą kondycję organizacji pozarządowych potwierdzają też statystyki dotyczące liczby wolontariuszy angażujących się w pracę NGO. W 2007 roku liczba Polaków angażujących się w wolontariat spadła o prawie 11 proc w porównaniu do roku 2005 - wynika z badań Millward Brown SMG/KRC.

bELgYvSG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)