Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Tarcza antyrakietowa poróżni koalicję?

0
Podziel się:

Podczas gdy niemiecka kanclerz Merkel chwali transatlantycką inicjatywę gospodarczą, koalicyjna SPD krytykuje plany budowy tarczy antyrakietowej.

Tarcza antyrakietowa poróżni koalicję?
(PAP / EPA)

CDU i SPD postrzegają USA w odmiennym świetle: kanclerz Merkel chwali transatlantycką inicjatywę gospodarczą, szef SPD - Kurt Beck (na zdjęciu) krytykuje plany budowy tarczy antyrakietowej.

W sprawie stosunków z USA koalicjanci w rządzie niemieckim są coraz częściej odmiennego zdania. Podczas gdy kanclerz Angela Merkel i frakcja CDU w Bundestagu zorganizowały wczoraj spotkanie dotyczące "transatlantyckiej inicjatywy gospodarczej", SPD podkreśla swe krytyczne stanowisko dotyczące amerykańskich planów rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Europie Wschodniej.

Proamerykańska kanclerz...

Tymczasem szefowa CDU, Merkel zachęca do zacieśnienia współpracy gospodarczej z Amerykanami.

Jak powiedziała Merkel, w dobie globalizacji, dwie największe strefy gospodarcze świata muszą pociągać za te same sznurki, aby móc w przyszłości realizować swoje plany. Częścią inicjatywy mają być wspólne standardy, zasady bilansowania oraz przepisy gospodarcze po obu stronach Atlantyku.

Merkel zwróciła uwagą, że w dzisiejszych czasach odosobnione działania nie prowadzą do sukcesu. W sprawie debaty dotyczącej parasola antyrakietowego, szef CDU Volker Kauder ostrzegał, że stosunki transatlantyckie są zbyt ważne, by narażać je z tego powodu.

Biorący udział w spotkaniu Unii amerykański wiceminister finansów Robert Kimmitt podkreślił znaczenie „Inicjatywy Merkel”.

Obie strony zgodziły się, że podczas szczytu UE–USA, który rozpocznie się 30 kwietnia w Waszyngtonie, skoncentrują się na konkretnych rozwiązaniach pogłębiających współpracę gospodarczą.

Porozumienie dotyczące komunikacji powietrznej Kimmitt określił jako zapowiedź dalszej współpracy pomiędzy UE i USA.

...Antyamerykański minister spraw zagranicznych

Ostra krytyka SPD dotycząca planów rozmieszczenia tarczy antyrakietowej rzuciła także cień na wizytę ministra spraw zagranicznych, Steinmeiera (SPD) w Waszyngtonie.

W odniesieniu do amerykańskich planów rozmieszczenia parasola antyrakietowego w Polsce i Czechach, szef dyplomacji ostrzegał w przed nowym wyścigiem zbrojeń. Po spotkaniu z Rice, Steinmeier powiedział, że sprawa rakiet wymaga jeszcze wielu rozmów, szczególnie w ramach NATO.

To, że spór dotyczący planów rozmieszczenia tarczy antyrakietowej mógłby doprowadzić do rozłamu koalicji CDU - SPD, obie strony uważają za nierealne.

Prawdziwy konflikt między partnerami koalicyjnymi grozi dopiero wtedy, gdy zapadną rzeczywiste decyzje dotyczące rozmieszczenia tarczy w Polsce i Czechach. Takie decyzje podjęte zostaną jednak najwcześniej w połowie roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)