Notowania

topolanek
20.11.2008 15:07

Topolanek za ratyfikacją Traktatu z Lizbony

Nie wybieramy Lizbona albo nic tylko Lizbona albo Moskwa - mówi premier Czech.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Premier Czech Mirek Topolanek opowiedział się za ratyfikacją w swoim kraju Traktatu z Lizbony, choć - jak zaznaczył - ma _ cały szereg zastrzeżeń _ wobec tego dokumentu reformującego UE.

W artykule, opublikowanym w czeskim dzienniku _ Mlada Fronta Dnes _, Topolanek napisał, że można krytykować wiele polityk UE, _ jednak lepiej jest być wewnątrz, niż stać na zewnątrz _.

W obronie podpisania Traktatu z Lizbony, który został w czerwcu odrzucony w irlandzkim referendum, czeski premier powiedział, że zyski związane z funkcjonowaniem obszaru europejskiego są większe niż koszty.

Według niego Unia jest _ bastionem przeciwko mocarstwowym ambicjom Moskwy _. _ Lepiej jest całować niemiecką kanclerz, niż obejmować rosyjskiego niedźwiedzia _ - uzasadniał Topolanek.

* **ZOBACZ TAKŻE: **
* [ **Barroso: W sprawie Traktatu tylko jedno "nie" ** ]( http://news.money.pl/artykul/barroso;w;sprawie;traktatu;tylko;jedno;nie,231,0,355559.html )
* [ Francja chce reformy unijnego rolnictwa ]( http://news.money.pl/artykul/francja;chce;reformy;unijnego;rolnictwa,145,0,355473.html )
* [ Sarkozy przekona prezydenta do Traktatu? ]( http://news.money.pl/artykul/sarkozy;przekona;prezydenta;do;traktatu,16,0,354832.html )
* [ Co dalej z Traktatem? ]( http://news.money.pl/artykul/rusza;szczyt;ue;co;dalej;z;traktatem,187,0,349883.html )
* [ Za wcześnie na ratowanie Traktatu z Lizbony ]( http://news.money.pl/artykul/za;wczesnie;na;ratowanie;traktatu;z;lizbony,163,0,349091.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Dzięki swojej sile UE może negocjować z Rosją przynajmniej jako równorzędny partner. _ Czy też wolimy sami rozmawiać z Moskwą na temat bezpieczeństwa energetycznego? _ - zapytał czeski premier. Nie wybieramy więc _ Lizbona albo nic _ tylko _ Lizbona albo Moskwa _ - dodał.

Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) Topolanka ma reputację ugrupowania eurosceptycznego. Prezydent Czech i honorowy członek ODS Vaclav Klaus przyjął z zadowoleniem irlandzkie _ nie _.

Grupa senatorów z tej partii przedłuża ratyfikację traktatu w kraju, który w przyszłości przejmie przewodnictwo w UE przez przedstawienie go trybunałowi konstytucyjnemu w Brnie aby sprawdził czy jest zgodny z czeską konstytucją. We wtorek 25 listopada oczekiwany jest wyrok w tej sprawie.

Tagi: topolanek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz