Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja nie chce uznać rzezi Ormian

0
Podziel się:

KE zapewnia, że francuska ustawa o ludobójstwie Ormian nie ma wpływu na negocjacje akcesyjne. Turcy i tak protestują.

Turcja nie chce uznać rzezi Ormian
(PAP / EPA)

Przyjęcie przez parlament francuski ustawy przewidującej odpowiedzialność karną za zaprzeczanie ludobójstwu Ormian nie będzie miało wpływu na wejście Turcji do Unii Europejskiej - oświadczyła komisarz UE ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.

"To, co się dzieje we Francji, i to, jak postępujemy my jako Unia Europejska wobec kraju kandydującego, to dwie różne sprawy" - powiedziała Ferrero-Waldner w fińskiej telewizji Yle.

Zgromadzenie Narodowe Francji uchwaliło wczoraj ustawę przewidującą kary do roku więzienia i grzywnę w wysokości 45 tys. euro za negowanie, iż _ Francuska ustawa o kłamstwie ormiańskim wywołała falę protestów w Turcji . _Ormianie w latach 1915-1917 padli ofiarą ludobójstwa. Ustawa musi jeszcze zostać zaaprobowana przez Senat i prezydenta.

Uchwalenie ustawy wywołało protesty w Turcji i krytykę Komisji Europejskiej. "Komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn uważa, że jeśli ta ustawa wejdzie w życie, uniemożliwi dialog niezbędny do pojednania między Turcją i Armenią" - powiedziała w czwartek jego rzeczniczka Krisztina Nagy.

Ankara zaprzecza oskarżeniom o wymordowanie 1,5 mln Ormian w czasach rozpadu imperium ottomańskiego w latach I wojny światowej. Twierdzi, że w działaniach wojennych i partyzanckich ginęli zarówno chrześcijańscy Ormianie, jak i muzułmańscy Turcy. Liczbę ormiańskich ofiar ocenia na 300 tysięcy - mniej niż zabitych w tych samych latach Turków.

"We Francji ta kwestia (ludobójstwa Ormian) jest podnoszona regularnie, bo żyje tam duża społeczność (ormiańska), która ją w ostry sposób stawia" - powiedziała w piątek Ferrero-Waldner.

Choć Komisja i Parlament Europejski wielokrotnie apelowały do Ankary o rozliczenie się z własną historią, to nigdy nie postawiły warunku uznania ludobójstwa Ormian jako niezbędnego do przyjęcia Turcji do UE.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)