Notowania

ue
09.09.2008 16:34

UE oferuje Ukrainie umowę o stowarzyszeniu

Dokument może zostać podpisany już w przyszłym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Na szczycie w Paryżu Unia Europejska zaoferowała władzom w Kijowie umowę stowarzyszeniową i dalsze ułatwienia wizowe, ale bez perspektywy przyszłego członkostwa we wspólnocie.

Jak ogłosili wspólnie po szczycie prezydent kierującej pracami UE Francji Nicolas Sarkozy i prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, zdecydowano, że negocjowane od 2007 porozumienie o wzmocnionej współpracy między UE a Ukrainą zostanie nazwane Umową o Stowarzyszeniu.

_ - Jesteśmy przekonani, że podpiszemy w 2009 roku ten bardzo symboliczny dokument o relacjach pomiędzy Ukrainą a UE _ - powiedział na konferencji prasowej Juszczenko.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Kijów ma 10 mld euro deficytu w handlu z UE ]( http://news.money.pl/artykul/kijow;ma;10;mld;euro;deficytu;w;handlu;z;ue,11,0,366603.html )
* [ Zamęt na Ukrainie to zwycięstwo Moskwy ]( http://news.money.pl/artykul/zamet;na;ukrainie;to;zwyciestwo;moskwy,125,0,366205.html )
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )**

Francuski prezydent zaznaczył, że po raz pierwszy Bruksela postanowiła pójść tak daleko w deklaracjach dotyczących integracji Ukrainy z Unią. Zastrzegł przy tym, że zapowiedź o podpisaniu w przyszłości umowy z Kijowem nie wyznacza jeszcze perspektywy członkostwa dla Ukrainy w Unii..

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso podkreślił, że do szczytu Unii i Kijowa doszło w czasie bardzo trudnym dla wschodniej Europy. Zaznaczył, że państwa Unii chcą przykładać większą wagę dotyczącą polityki sąsiedztwa z krajami regionu oraz wzmacniać współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Dodał, że przewidywane wraz z umową stowarzyszeniową, utworzenie strefy wolnego handlu z Ukrainą pozwoli na rozwój wzajemnych stosunków. Barroso wyraził radość z rozpoczęcia rozmów o ułatwieniach w ruchu osobowym między Wspólnotą a Ukrainą.

Tagi: ue, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz