Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE wprowadzi sankcje za gaz?

0
Podziel się:

Takiej możliwości nie wyklucza szef Komisji Spraw Zagranicznych PE.

UE wprowadzi sankcje za gaz?
(PAP/EPA)
bEEzVygl

_ - Jeśli dostawy rosyjskiego gazu przez ukraińskie terytorium nie zostaną wznowione, Unia Europejska powinna rozważyć sankcje wobec Rosji i Ukrainy _- powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski.

Komisja zebrała się w Strasburgu na drugim już nadzwyczajnym posiedzeniu w sprawie kryzysu gazowego, z udziałem przedstawicieli parlamentów Rosji i Ukrainy. Obie strony wzajemnie oskarżały się o łamanie zobowiązań i obwiniały o brak dostaw gazu do UE.

_ - Nie czynię rozróżnienia, czy chodzi o kraj-dostawcę czy kraj tranzytowy: jeśli dostawy gazu nie zostaną wznowione, UE będzie musiała rozważyć sankcje _ - powiedział Saryusz-Wolski na zakończenie obrad.

bEEzVygn

Wyjaśnił, że chce zaproponować takie właśnie zalecenie dla Komisji Europejskiej i Rady UE (zalecenie PE byłoby niewiążące, a ewentualną decyzję o sankcjach musiałyby podjąć jednogłośnie kraje członkowskie).

_ - Aż do dzisiaj my jako Unia byliśmy gotowi słuchać o szczegółach technicznych, wysyłać misję obserwacyjną (...), słuchać, kto jest za co odpowiedzialny. Nie jesteśmy już zainteresowani tym, kto jest winien, jakie są techniczne szczegóły płatności i uzgodnień. Potrzebujemy natychmiastowego - w ciągu godzin - wznowienia dostaw gazu do UE _ - powiedział Saryusz-Wolski.

Jego zdaniem nie ma znaczenia, że formalnie chodzi o spór handlowy między firmami gazowymi. Argumentował, że bezczynność władz krajowych byłaby złamaniem ich obowiązków wobec obywateli, którzy mają prawo oczekiwać dostaw energii.

bEEzVygt

_ - Zawsze jest klauzula bezpieczeństwa narodowego, zgodnie z którą kraj się angażuje, kiedy zagrożone jest bezpieczeństwo. I właśnie z tym mamy do czynienia _ - oświadczył szef komisji spraw zagranicznych PE.

ZOBACZ TAKŻE:

_ - Obywatele UE znaleźli się w krzyżowym ogniu i my musimy zrobić wszystko, by chronić ich interesy _ - oświadczył w wydanym we wtorek komunikacie przewodniczący PE Hans-Gert Poettering.

bEEzVygu

Wezwał Rosję i Ukrainę do respektowania wynegocjowanego z UE porozumienia, w tym zagwarantowania wysłanym obserwatorom pełnego dostępu do instalacji gazowych. _ UE chce być pewna, że zarówno Rosja, jak i Ukraina są wiarygodnymi partnerami w sprawie dostaw energii _ - podkreślił.

bEEzVygO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)