Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
schengen
25.01.2008 13:15

UE zadowolona z rozszerzenia Schengen

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE pozytywnie ocenili zniesienie kontroli na granicach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/ Tomasz Brankiewicz)

ac">fot: Money.pl/ Tomasz Brankiewicz fot: Money.pl/ Tomasz Brankiewicz [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/na;chwile;przed;otwarciem;granic,galeria,436,0.html)"Poszerzenie strefy Schengen spowodowało wprawdzie trochę problemów z azylantami, ale nie doprowadziło do wielkiej nielegalnej migracji - podkreślają ministrowie spraw wewnętrznych państw UE obradujący w Słowenii.

"Nie ziściły się żadne obawy" - powiedział sekretarz stanu w niemieckim MSW Peter Altmaier i dodał: "O ile nam wiadomo, Schengen jest wielkim sukcesem".

Reuters przypomina w tym kontekście, że niemieckie i austriackie tabloidy, a także związek zawodowy niemieckich policjantów, podsycały obawy przed gwałtownym wzrostem nielegalnej migracji.

Unijni ministrowie potwierdzili w piątek, że nie było większych problemów po poszerzeniu strefy Schengen o dziewięć nowych krajów UE 21 grudnia ubiegłego roku. Przyznano jedynie, że "trochę" azylantów wykorzystało zniesienie kontroli granicznych do nielegalnego podróżowania po UE.

Zgodnie z unijnymi zasadami, wniosek o azyl jest rozpatrywany w pierwszym kraju UE, do którego dostał się azylant.

Altmaier powiedział, że w pierwszych dwóch tygodniach po 21 grudnia do Niemiec dostało się więcej Czeczenów, których jednak zawrócono do Polski w ramach normalnych procedur.

Szef austriackiego MSW Guenther Platter oświadczył, że stan bezpieczeństwa jest po poszerzeniu strefy Schengen taki sam jak przedtem.

"Nie stwierdziłem wzrostu przestępczości, a z moich najnowszych informacji wynika, że liczba nielegalnych imigrantów spada" - powiedział Platter.

ZOBACZ TAKŻE:

Szybciej, sprawniej, Schengen

Tagi: schengen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz