Notowania

ue
14.12.2009 13:33

Unijni urzędnicy strajkują w obronie podwyżek

Protestowało kilkuset spośród 3500 pracowników Rady Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Kilkaset spośród 3500 osób zatrudnionych w Radzie Unii Europejskiej uczestniczyło w poniedziałek w zorganizowanym przez związki zawodowe trzygodzinnym strajku przeciwko groźbie nieuzyskania w tym roku indeksacyjnej podwyżki płac.

Strajkujący w trakcie akcji protestacyjnej zebrali się w głównym holu budynku Justus Lipsius, gdzie mieści się siedziba Rady UE. Wbrew zapowiedziom nie przyłączyli się do nich pracownicy innych instytucji.

Pracownicy Komisji Europejskiej, jak poinformowała rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen, nie strajkowali, ale zaplanowali manifestację solidarności z kolegami z Rady UE, a urzędnicy Parlamentu Europejskiego planują strajki dopiero, gdyby okazało się, że podwyżek rzeczywiście nie będzie.

Wynagrodzenia ok. 40-tysięcznej rzeszy unijnych urzędników wahają się od 2,5 tys. euro dla świeżo zatrudnionej sekretarki najniższego szczebla do 17,7 tys. euro dla dyrektora generalnego.Kraje UE mają czas do końca grudnia na podjęcie decyzji. Tymczasem według strajkujących _ sytuacja gospodarcza i kryzys jest tylko pretekstem dla krajów, by nie udzielić zgodnej z prawem indeksacji _ wynagrodzeń i emerytur. _ - To czysta hipokryzja. Kraje najpierw dały podwyżki swym narodowym urzędnikom, a teraz odmawiają nam wyrównania _ - powiedziała fińska urzędniczka.

Chodzi o zaproponowane przez KE i wynikające z automatycznej indeksacji podwyżki wynagrodzeń unijnych urzędników o 3,7 proc. wyliczone na podstawie określonych wskaźników, podanych przez unijne biuro statystyczne Eurostat.

Problem polega na tym, że jeśli podwyżek nie będzie, to urzędnicy mogą wygrać sprawę w Trybunale Sprawiedliwości UE. Służby prawne Rady UE są zdania, że kraje członkowskie powinny respektować uzgodniony przez nie same wewnętrzny regulamin unijny, który ma obowiązywać do 2012 roku, i podwyżkę zatwierdzić.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Sprawniejsza Unia z nowym traktatem ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sprawniejsza;unia;z;nowym;traktatem,26,0,562458.html )
* [ Unijne dopłaty dla ubogich regionów zostają ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unijne;doplaty;dla;ubogich;regionow;zostaja,206,0,557518.html )
Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz