Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa o IPN: Komorowski nie powinien się spieszyć

0
Podziel się:

Marszałek zapowiedział, że podpisze ustawę.

Ustawa o IPN: Komorowski nie powinien się spieszyć
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bEsmADAl

Marszałek Sejmu, który pełni obowiązki głowy państwa zdecydował się podpisać ustawę o IPN. Zmienia ona m.in. sposób wybierania prezesa instytutu. Politycy są bardzo ostrożni w komentarzach na temat tego, czy to dobra decyzja.

Na biurku Bronisława Komorowskiego znalazły się ustawy, którychLech Kaczyńskijuż nie zdążył podpisać. Teraz od marszałka zależy ich dalszy los. Jedną z takich ustaw jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

W sprawie ustawy o IPN Komorowski stał przed trudnym wyborem: jego macierzystej partii zależy na jak najszybszym przeprowadzeniu nowelizacji, z drugiej jednak strony, złożenie podpisu pod ustawą może okazać się politycznie niepopularne.

bEsmADAn

Prezydent Kaczyński nie wypowiadał się co prawda wprost, jaką decyzję zamierza podjąć w sprawie tej ustawy, jednak niemal pewne było, że zdecyduje się na jej odesłanie do Trybunału Konstytucyjnego. Podpisanie tej ustawy może narazić Komorowskiego na zarzuty wykorzystywania sytuacji.

Marszałek Sejmu, który wykonuje tymczasowo obowiązki prezydenta, ma wszelkie kompetencje związane z tym urzędem, poza możliwością przyspieszonego rozwiązania Sejmu

Przed Komorowskim stały trzy możliwości: podpisanie ustawy, zawetowanie jej oraz odesłanie do Trybunału Konstytucyjnego dla zbadania zgodności z ustawą zasadniczą.

bEsmADAt

Opinie polityków na temat tego co powinien zrobić marszałek Sejmu są różne._ - Nie sądzę, żęby w imię dobrej pamięci musiał wypełniać wolę zmarłego prezydenta _ - uważaJerzy Wenderlich.

Jednak zdaniem posła klubu Lewicy marszałek powinien zaczekać z takimi decyzjami. - _ Myślę, że z tej prerogatywy, której prawnie marszałek używa, to jednak mógłby odłożyć to w czasie o parę dni _ - dodaje.

Adam Hofmanz PiS uważa, że z komentarzami w tej kwestii należy zaczekać do poniedziałku, kiedy skończy się żałoba narodowa, ponieważ - jak powiedział _ - są to decyzje polityczne _.

Ostrożna w komentarzach jest też Platforma. _ - Trudno mi powiedzieć jaka powinna być decyzja pana marszałka _ - mówiPaweł Olszewski z PO Ponieważ w katastrofie zginął również prezes IPN to zdaniem posła Platformy należy zachować rozwagę, żeby zmieścić się w terminach określonych na powołanie nowego szefa tej instytucji.

bEsmADAu

Z koleiFranciszek Stefaniukz PSL uważa że trudno rozmawiać o sprawach politycznych skoro nie zostały jeszcze pochowane ofiary katastrofy.

Z 11 ustaw, których nie zdążył już podpisać prezydent Lech Kaczyński, Komorowski w środę podpisał już pięć.

Były to ustawy:

  • o szczególnych uprawnieniach ministra Skarbu Państwa w spółkach sektora energetycznego
    • o podatkach dochodowych (prowadzący działalność gospodarczą będą mogli wykonywać zlecenia dla byłych pracodawców)
    • o szkolnictwie wyższym (dotyczy związków zawodowych działających w szkołach)
    • o Trybunale Stanu (uszczegółowienie procedur)
    • o ochronie zabytków
bEsmADAv

ZOBACZ TAKŻE:

bEsmADAO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)