Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W sprawie Blidy korupcji nie było?

0
Podziel się:

Prokuratura dwa lata temu zbadała sprawę remontu willi Barbary Blidy i nie dopatrzyła się korupcji.

W sprawie Blidy korupcji nie było?
(PAP)

Prokuratura dwa lata temu zbadała sprawę remontu willi Barbary Blidy i nie dopatrzyła się korupcji, ustaliła "Rzeczpospolita". Zarzuty, która stawiał minister Ziobro podczas sejmowej debaty mogą okazać się bezpodstawne.

Śledztwo nadzorował Grzegorz Ocieczek, szef Prokuratury Rejonowej Katowice Centrum-Zachód. Ten sam, który 25 kwietnia rano, jako wiceszef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zjawił się w domu Blidy tuż po jej samobójstwie.

Sprawa remontu domu w Szczyrku wyszła na jaw kilka dni później, podczas sejmowej debaty. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił, że w śledztwie jest wątek sponsorowanie przebudowy domu Blidy przez Barbarę Kmiecik, śląską bizneswoman podejrzaną o korumpowanie dyrektorów spółek węglowych.

"Rz" przeprowadziła własne śledztwo. Okazało się, że współfinansowanie domu w Szczyrku przez Barbarę Kimecik zostało wyjaśnione przez Prokuraturę Rejonową Katowice Centrum-Zachód dwa lata temu.

Sprawa zaczęła się od śledztwa przeciwko Kmiecik, która zdaniem prokuratury wyprowadziła 2 mln zł z Hydrobudowy Śląsk. Prokurator zlecił przeszukanie w domu Kmiecik. Na jego polecenie policja zbadała wszystkie dokumenty z biura oraz z domu bizneswoman. Wśród nich była umowa cywilnoprawna z 1998 roku, na mocy której Kmiecik daruje Blidzie 100 tys. zł na remont domu w Szczyrku, a w zamian za to ówczesna poseł SLD pozwala jej przez 10 lat korzystać z części domu.

W maju 2005 r. rozwiązały umowę. "Oddała mi 40 tys. zł różnicy, bo przez cztery lata nie korzystałam z tego domu", mówi gazecie Barbara Kmiecik.

Po pół roku prokurator nie doszukał się przestępstwa. Uznał jedynie, że Blida nie zapłaciła opłaty skarbowej od otrzymanych od Kmiecik 100 tys. zł. W połowie maja 2005 roku prokuratura w Katowicach przesłała zawiadomienie do Izby Skarbowej w Katowicach. Okazało się jednak, że w 1998 roku, kiedy Blida podpisywała z Kmiecik umowę, taka opłata nie była wymagana.

Z ustaleń gazety wynika, że także pozostałe spawy, o których Ziobro mówił podczas sejmowej debaty, nie są tak jednoznaczne. Minister sprawiedliwości wymienił m.in. sprawę "zakupu przez Kmiecik samochodu marki Mercedes-Benz na rzecz Barbary Blidy".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)