Notowania

turcja
27.02.2010 08:34

W Turcji dwóch generałów z zarzutem planowania puczu

Przewrót miał pozbawić władzy rząd Turcji. Zarzuty postawiono już ponad 30 osobom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Kolejni dwaj generałowie w stanie spoczynku zostali oskarżeni o planowanie przewrotu, mającego pozbawić władzy rząd Turcji - poinformowała turecka telewizja CNN Turk.

Stacja dodała, że działania te mogą wywołać nowe napięcia między rządzącą Partią Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), wywodzącą się z radykalnego ugrupowania islamskiego, a świecką armią, uważaną powszechnie za gwarancję tureckiej demokracji.

Były dowódca Pierwszej Armii Tureckiej Cetin Dogan i były dowódca sił specjalnych Engin Alan to spośród zatrzymanych około 50 oficerów najwyżsi stopniem wojskowi objęci nakazem aresztowania. Zarzuty postawiono już ponad 30 osobom.

Wojskowych oskarża się o planowanie zamachów bombowych ma meczety, co miało wywołać chaos i stać się impulsem do wojskowego zamachu stanu.

Dochodzenie przeciwko dowódcom dotyczy tzw. planu _ Młot _, który miał powstać w 2003 roku, rok po objęciu rządów przez AKP. Doprowadziły do niego informacje opublikowane w ubiegłym miesiącu przez dziennik _ Taraf _.

Turecka armia od 1960 roku odsunęła od władzy cztery rządy różnych odcieni politycznych, jednak obecnie, kiedy kraj ubiega się o członkostwo w UE, zapewnia, że czasy przewrotów już się skończyły.

Chcąc zmniejszyć panujące w kraju napięcie premier Recep Tayyip Erdogan spotkał się w piątek z naczelnym dowódcą tureckich sił zbrojnych, Ilkerem Basbugiem. Rozmowy trwały ponad trzy godziny.

Cała sytuacja negatywnie wpłynęła na giełdę w Stambule i zmniejszyła zaufanie inwestorów do Turcji.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: turcja, przewrót, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz