Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
22.08.2008 10:39

"Washington Post": USA wyjdą z Iraku w 2011 roku

Amerykańscy i iraccy negocjatorzy porozumieli się co do terminu wycofania sił USA z Iraku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jerzy Undro)

*Amerykańscy i iraccy negocjatorzy porozumieli się co do terminu - 2011 r. - wycofania sił USA z Iraku - informuje _ Washington Post _. *

W czwartek sekretarz stanu USA Condoleezza Rice i iracki minister spraw zagranicznych Hosziar Zebari opowiadali się za ustaleniem terminarza wycofania amerykańskich wojsk z Iraku, zastrzegając jednak, że nadal trwają prace nad ostatecznym kształtem takiego porozumienia oraz nowego układu o partnerstwie strategicznym.

Jednak według _ Washington Post _, termin wycofania amerykańskich bojowych oddziałów z Iraku ustalono w czwartek na koniec 2011 roku. - _ W kwestii układu o partnerstwie nadal jednak nie rozstrzygnięto kilku spornych punktów - w tym przede wszystkim sprawy ewentualnej odpowiedzialności żołnierzy USA przed irackimi sądami _ - zastrzega gazeta.

- _ W Bagdadzie Condoleezza Rice i iracki premier Nuri al-Maliki spędzili w czwartek niemal trzy godziny na dyskusjach na temat spornych kwestii _ - pisze waszyngtoński dziennik, zastrzegając, iż nadal nierozwiązana została sprawa odpowiedzialności karnej w Iraku żołnierzy USA.

ZOBACZ TAKŻE:

Jeden z urzędników amerykańskich, cytowany przez dziennik powiedział, iż sprawa immunitetu amerykańskich wojskowych to dla USA _ nieprzekraczalna czerwona linia _.

Postawiony wobec coraz silniejszych wyzwań ze strony swej własnej szyickiej większości, mniejszości sunnickiej a także Kurdów, Maliki deklarował publicznie, iż _ nie będzie żadnych tajnych porozumień z USA _, a każda umowa, zawierana z Waszyngtonem, będzie poddawana pod głosowanie w irackim parlamencie - odnotowuje _ Washington Post _.

Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz