Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Westerplatte: Co powie Putin?

0
Podziel się

Premier Rosji weźmie dziś udział w obchodach 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Westerplatte: Co powie Putin?
(kprm.gov.pl)
bDJalfCJ

O godz. 4.45 na Westerplatte, 70 lat po pierwszych strzałach niemieckiego pancernika _ Schleswig-Holstein _, rozpoczęły się krajowe obchody rocznicowe, z udziałem premiera i prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Uczestnikiem popołudniowej części obchodów będą premier Rosji Władimir Putin oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Szczególnie oczekiwana jest wypowiedź Władimira Putina.

bDJalfCL

Jak mówił premier Donald Tusk _ jeśli będą sygnały czy gotowość do poważnej rozmowy, także w sprawach historycznych, to raczej nie odwracać się plecami, tylko szukać, mimo wszystko, sposobów na poprawę relacji, przy prezentowaniu własnego stanowiska i politycznego i historycznego _.

_ Mamy argumenty, chcemy respektować prawdę historyczną i chcemy budować w oparciu o nią relacje z Rosją i to powiem także premierowi Putinowi. Na kłamstwie niczego nie zbuduje, na prawdzie z nami może zbudować wszystko, co sensowne _ - powiedział premier.

Tusk podkreślił, że dużą wagę przywiązuje do spotkania w cztery oczy z rosyjskim premierem i do rozmów rządowych. Bo - jak dodał - jednak przede wszystkim chciałby _ załatwiać konkrety _.

bDJalfCR

Pytany o główne tematy jego wtorkowej rozmowy z Putinem odparł, że dotyczyć będą głównie spraw energetycznych, w tym umowy gazowej oraz sprawy katyńskiej.

Tusk zapowiedział, że zapyta Putina, czy jest gotów do zrealizowania wniosków dotyczących spraw trudnych, w tym szczególnie kwestii Katynia. _ Będę chciał porozmawiać z premierem Rosji, co z tym dorobkiem rosyjskich i polskich historyków, którzy zostali wyznaczeni przez oba kraje i którzy wypracowali wspólne wnioski _ - powiedział premier.

_ To jest wielki atut w naszej - mam nadzieję - poważnej i spokojnej rozmowie. Zróbmy krok do przodu, a ten krok to wspólny dorobek historyków, a więc przede wszystkim instytucjonalne zapewnienie praw i pamięci o Katyniu, żeby powstały instytucje, które tym strasznym dziedzictwem będą się wspólnie zajmowały. Byłby to bardzo istotny krok _ - podkreślił Tusk.

Dodał, że będzie otwarcie pytał Putina _ do czego Rosjanie są gotowi _ ws. ustaleń polsko-rosyjskiej grupy ds. trudnych, bo - jak zaznaczył - strona Polska jest gotowa podjąć wszystkie ustalenia. _ Czy Rosjanie są gotowi, zobaczymy jutro _ - powiedział premier.

bDJalfCS

Po południu odbędzie się druga część uroczystości rocznicowych na Westerplatte z udziałem zagranicznych gości, w tym premiera Rosji Władimira Putina i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Uroczystości otworzył prezydent Lech Kaczyński, głos zabrać ma także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, premier Donald Tusk, premier Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

bDJalfDm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)