Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więzień CIA w Polsce nie było

0
Podziel się:

Specjalna komisja Parlamentu Europejskiego ds. domniemanych
więzień CIA w Europie chce odwiedzić Polskę jesienią. Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki twierdzi, że polski rząd nie ma w tej sprawie nic do ukrycia.

Więzień CIA w Polsce nie było
(Tomasz Gzell/PAP)

Specjalna komisja Parlamentu Europejskiego ds. domniemanych więzień CIA w Europie chce odwiedzić Polskę jesienią. Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki twierdzi, że polski rząd nie ma w tej sprawie nic do ukrycia

Przesłuchiwani mieliby być: minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann, byli szefowie służb specjalnych Andrzej Barcikowski i Zbigniew Siemiątkowski, były minister obrony Jerzy Szmajdziński, obecny szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki (PO), prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Marek Nowicki oraz dziennikarze: Jarosław Giziński, szef działu zagranicznego Newsweeka, Paweł Wroński z Gazety Wyborczej i Marek Książek z Gazety Olsztyńskiej. Listę tę przedstawił szef komisji Carlos Coelho. _ Polska jest w grupie sześciu krajów, którymi komisja chce się zająć w drugiej połowie roku. Należą do niej także Wielka Brytania, Rumunia, Niemcy, Włochy i Hiszpania. _ W przyjętym przez komisję w czerwcu cząstkowym raporcie
eurodeputowani komisji stwierdzili, że CIA była bezpośrednio odpowiedzialna "za nielegalne chwytanie, przewożenie i
przetrzymywanie osób podejrzanych o terroryzm na terytorium krajów członkowskich i kandydujących", co stanowi łamanie podstawowych norm prawa międzynarodowego. Ponadto w raporcie napisano, że "jest niemożliwe, by pewne rządy europejskie nie były świadome działalności związanej z nadzwyczajnym przetrzymywaniem, jaka miała miejsce na ich terytorium".

Już w grudniu zeszłego roku, zarówno kończący wtedy urzędowanie prezydent Aleksander Kwaśniewski, jak i premier Kazimierz Marcinkiewicz, szef MSWiA Ludwik Dorn i MSZ Stefan Meller zaprzeczali, jakoby w Polsce znajdowały się tajne więzienia CIA. Przedstawiciele władz przyznawali się natomiast do wiedzy o przelotach samolotów CIA nad Polską.

"Jeśli członkowie specjalnej komisji parlamentu Europejskiego
będą chcieli się ze mną spotkać, to do takiego spotkania dojdzie" -
mówi Biernacki. Na pytanie jakich informacji udzieli komisji, odpowiada: "powiem to, co jest powszechnie znane, że w Polsce takowych więzień nie było".

Pytany czy podzieli się z komisją również wiedzą nie znaną wcześniej opinii publicznej, odparł: "To inny problem. Jesteśmy klauzulowani i nie do końca możemy mówić wszystko. Jednak w tej sytuacji rząd polski nie ma nic do
ukrycia".

"Moja teza jest prosta - cała afera z więzieniami w Polsce i Europie Środkowej spowodowana jest niepotrzebnymi konfliktami wewnątrz naszych służb partnerskich (amerykańskich - PAP) i ten konflikt nieco nas zahaczył" - powiedział Biernacki. Biernacki:
Sama liczba lotów wskazuje, iż Polska nie była głównym celem służb amerykańskich. Możemy spać spokojnie.

Zbigniew Siemiątkowski twierdzi, że nic nie wie o takich więzieniach, więc nic komisji nie będzie mógł powiedzieć.
"Gdybym nawet coś wiedział, nie mógłbym tego powiedzieć bo zabrania mi tego tajemnica państwowa" - zaznacza jednak. Dodaje, że obecnie jest osobą prywatną, nie pełni funkcji państwowej, ale jeśli komisja poprosi go o spotkanie, to on się na nie stawi, choć nie jest uprawniony do udzielania informacji.

Były szef AW podkreślił, że uprawnionymi osobami do wypowiadania się w kwestii domniemanych więzień CIA są premier Kazimierz Marcinkiewicz i Zbigniew Wassermann. Przypomniał, że obaj zaprzeczyli jakoby w Polsce znajdowały się tajne więzienia CIA. "Ja, jako były szef Agencji mogę tylko powiedzieć to, co mówiłem już wcześniej. To o czym pisała prasa nie miało miejsca" - dodaje Siemiątkowski.

Prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Marek Nowicki nie zna szczegółowych powodów, dla których komisja chce z nim rozmawiać. "Najwidoczniej komisja uznała, że warto zadać pytania w tej sprawie także
przedstawicielowi organizacji pozarządowej" - zastanawia się. Podkreśla,
że Fundacja "właściwie nie zajmowała się sprawą domniemanych więzień CIA w Polsce".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)