Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więzienie za zniesławienie

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że za zniesławienie może grozić więzienie. Sędziowie uznali, że jest to zgodne z konstytucyjnym prawem do wolności wypowiedzi.

Więzienie za zniesławienie
(PAP/ Bartłomiej Zborowski)

Trybunał uznał że wolność wypowiedzi i swoboda głoszenia poglądów są jedną z najważniejszych wartości w demokratycznym państwie. Dodał jednak,
*Safjan: *Wolność słowa nie może kolidować z godnością człowieka że na pierwszym miejscu zawsze pozostaje godność człowieka, jego cześć, honor i prywatność.

Prezes Trybunału Marek Safjan podkreślił że artykuł 212 Kodeksu Karnego wyraźnie wskazuje jakie są granice wolności wypowiedzi - nawet w demokratycznym państwie.

Zgodnie z artykułem 212 za zniesławienie może grozić grzywna a nawet pozbawienie wolności do roku. W przypadku dziennikarzy kara może być wyższa - do dwóch lat. Trybunał potwierdził tym samym pogląd że
*Safjan: *W innych krajach sankcje są ostrzejsze najważniejszą wartością jest godność człowieka, której państwo ma chronić środkami prawnymi.

Prezes Safjan podkreślił że Polska nie jest jedynym krajem który za zniesławienie przewiduje karę pozbawienia wolności.

Profesor Safjan podkreślił też w wyroku że postępowanie karne jest jedyną skuteczną drogą do wyegzekwowania odpowiedzialności za zniesławienie. Takiej skuteczności nie gwarantuje, na przykład, postępowanie cywilne. Do wyroku który jest ostateczny odrębne zdanie zgłosiło trzech sędziów. Ostrzegają oni przed paraliżem wolności prasy i zamrożeniem debaty publicznej w związku z dzisiejszym wyrokiem Trybunału.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)