Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
włochy
03.10.2007 11:07

Włochy walczą o swoich eurodeputowanych

Rząd Włoch premiera Romano Prodiego, wspierany przez centroprawicową opozycję, stanowczo protestuje przeciwko planom zmniejszenia liczby włoskich eurodeputowanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

Rząd Włoch premiera Romano Prodiego (na zdjęciu), wspierany przez centroprawicową opozycję, stanowczo protestuje przeciwko planom zmniejszenia liczby włoskich eurodeputowanych.

Plany takie przedstawiła komisja do spraw konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego w raporcie na temat nowego podziału mandatów na poszczególne kraje członkowskie.

Zgodnie z tą propozycją liczba eurodeputowanych z Włoch zostanie zmniejszona od przyszłej kadencji Parlamentu Europejskiego z 78 do 72 i to właśnie ten kraj utraciłby najwięcej mandatów.

_ Według komisji liczba mandatów ustalana będzie na podstawie liczby mieszkańców danego państwa, a nie jego obywateli z prawem do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. _

"Kryterium podziału miejsc na podstawie liczby mieszkańców, pomijając kwestię obywatelstwa, jest sprzeczny z duchem Traktatu i z tego powodu nie do przyjęcia" - oświadczyła minister ds. europejskich Emma Bonino.

Ambasador Włoch przy Unii Europejskiej Rocco Cangelosi zagroził zaś, że jego kraj skorzysta z prawa weta, jeśli w propozycji rozdziału miejsc w Parlamencie Europejskim nie zostaną wzięci pod uwagę obywatele włoscy z prawem do głosowania.

Tagi: włochy, wiadomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz