Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Włoski rząd ma plan walki z mafią

0
Podziel się

Berlusconi: Powstanie agencja zarządzają skonfiskowanym, gangsterskim majątkiem.

Włoski rząd ma plan walki z mafią
(PAP/EPA)
bEihuTcR

Rząd premiera Silvio Berlusconiego zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu w Reggio Calabria na południu Włoch, na którym uchwalił plan walki z mafią. Gabinet podjął decyzję o powołaniu agencji do spraw zarządzania majątkiem, skonfiskowanym organizacjom przestępczym.

Obrady w Kalabrii mają wielkie znaczenie symboliczne i przedstawiane są przez rząd jako sygnał i zapewnienie o determinacji w walce z mafią we Włoszech.

Zarządzanie szacowanymi na miliardy euro nieruchomościami i innymi dobrami, odebranymi mafii, ma usprawnić specjalna rządowa agencja.

bEihuTcT

Ponadto rząd podjął decyzję o wprowadzeniu w życie planów szczegółowych inspekcji w rolnictwie i budownictwie, gdzie zarówno w Kalabrii, jak i na Sycylii i w Kampanii mafia jest szczególnie aktywna. To tam kwitnie proceder pracy na czarno oraz bezwzględnego wykorzystywania imigrantów z Trzeciego Świata, a za tym wszystkim stoją także mafijne klany.

*Kalabryjska mafia - 'ndrangheta *uważana jest za najpotężniejszą i najgroźniejszą spośród działających w tym kraju organizacji przestępczych. Jej gangi kontrolują całe miasteczka w Kalabrii, a w ostatnich latach przeniosły się także do innych regionów. W wielkich włoskich miastach, między innymi w Rzymie i na północy skonfiskowano ostatnio ogromny majątek, należący do kalabryjskiej mafii. Były wśród nich znane restauracje.

Niedawno w kalabryjskim miasteczku Rosarno doszło do buntu Afrykanów przeciwko warunkom pracy i życia oraz złemu traktowaniu. Bunt przerodził się w gwałtowne zamieszki.

W Reggio Calabria, gdzie odbyło się wyjazdowe posiedzenie rządu Berlusconiego, wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Szef rządu miał wyraźnie wzmocnioną ochronę.

bEihuTcZ

Miasto zamieniono niemal w twierdzę, co tłumaczy się niedawnymi incydentami, jakie miały tam miejsce. W ostatnich tygodniach znaleziono ładunki wybuchowe przed gmachem prokuratury, a także wypełniony nimi samochód w czasie wizyty prezydenta Giorgio Napolitano. Policja uznała te epizody za próby zastraszenia i pokazu siły ze strony mafii.

Mówiąc o pierwszym posiedzeniu Rady Ministrów w Reggio Calabria premier Berlusconi powiedział w wywiadzie dla lokalnej gazety: _ rząd gestem tym powtarza, że państwo obecne jest także w Kalabrii i sprawi, że będzie skuteczniejsze w walce z zorganizowaną przestępczością _.

bEihuTdu
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)