Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory prezydenckie 2010
14.04.2010 07:01

Wybory prezydenckie 20 czerwca?

Bronisław Komorowski ma ogłosić je w najpóźniejszym z możliwych terminów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ten najpóźniejszy możliwy termin mają marszałkowi Bronisławowi Komorowskiemu zaproponować zarówno PiS jak i SLD. Ewentualna druga tura przypadała by wówczas na 4 lipca.

Komorowski obiecał obu partiom, najbardziej dotkniętym sobotnią katastrofą, że będą miały decydujący głos w sprawie terminu wyborów - przypomina _ Gazeta Wyborcza _. Jeśli ta opcja przejdzie, to sprawy nabiorą _ gwałtownego przyspieszenia _. Dziennik wyjaśnia, że ordynacja prezydencka zapomniała bowiem o sytuacji nadzwyczajnej.

Wybory będą przyspieszone, ale zasady i wymagania wobec kandydatów się nie zmieniają. Partie, które chcą wystawić kandydata na prezydenta, muszą dostarczyć sto tysięcy podpisów najpóźniej 45 dni przed pierwszą turą. A to może oznaczać kłopot dla kandydatów bezpartyjnych i tych popieranych przez mniejsze ugrupowania. Muszą zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia, ale mają na to mniej czasu.

Jednak, dziennik pisze, że problemy mogą mieć także partie osierocone przez Lecha Kaczyńskiego i Jerzego Szmajdzińskiego - PiS i SLD. Jak wyjaśniają politycy Prawa i Sprawiedliwości, zebranie podpisów to nie problem. Nie można ich jednak zbierać in blanco, musi być kandydat. A na takie rozmowy jest jeszcze za wcześnie.

Tagi: wybory prezydenckie 2010, smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz