Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Albanii. UE się przygląda

0
Podziel się:

O władzę walczą demokraci z postkomunistycznymi socjalistami.

Wybory w Albanii. UE się przygląda
(Shkumbin/CC/Flickr)
bEsmwTOZ

W niedzielę o godzinie 7.00 rano w Albanii rozpoczęły się wybory do parlamentu, uważane przez obserwatorów za kluczowe dla określenia dojrzałości demokratycznej i europejskiej przyszłości kraju.

Około trzy miliony uprawnionych do głosowania Albańczyków wybierze w niedzielę na czteroletnią kadencję spośród niemal czterech tysięcy kandydatów 140 deputowanych do nowego parlamentu. Nad przebiegiem elekcji czuwa 450 zagranicznych i pięć tysięcy albańskich obserwatorów. Lokalne wyborcze zostaną zamknięte o godzinie 19.00. Władze zapowiedziały opublikowanie oficjalnych wyników głosowania we wtorek.
Jak oceniają obserwatorzy, walka rozegra się między rządzącącymi demokratami premiera Salego Berishy a postkomunistycznymi socjalistami Ediego Ramy, burmistrza Tirany, odsuniętego od władzy cztery lata temu pod hasłami walki z korupcją. Według niedawnych sondaży obydwa ugrupowania mają podobne szanse, choć zarysowuje się lekka przewaga demokratów.

Unia Europejska wielokrotnie podkreślała zasadnicze znaczenie tych wyborów w europejskiej perspektywie Albanii, która złożyła swój akces do UE pod koniec kwietnia.

bEsmwTPb
bEsmwTPC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)