Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyniki eurowyborów. Wiemy, kiedy je poznamy

0
Podziel się

Szef PKW Ferdynand Rymarz zapowiada harmonogram publikacji wyników.

Wyniki eurowyborów. Wiemy, kiedy je poznamy
(PAP/Andrzej Rybczyński)
bEhqkQet

_ - Oficjalne wyniki wyborów do europarlamentu będą podane zapewne w poniedziałek wieczorem _ - poinformował szef Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz.

W niedzielę PKW dwukrotnie poda informację o frekwencji, a w nocy z niedzieli na poniedziałek podawać będzie sukcesywnie nieoficjalne wyniki wyborów.

Cisza wyborcza będzie trwała od godz. 24 w piątek do godz. 22 w niedzielę.

bEhqkQev

W niedzielę o godz. 10 w specjalnie przygotowanym na czas wyborów Studiu Wyborczym w siedzibie PKW, przedstawiciele Komisji poinformują o przebiegu pierwszych godzin głosowania.

O 13.30 PKW poda pierwszą informację o frekwencji wyborczej sporządzoną na podstawie liczby kart wydanych - według stanu na godz. 12. Z kolei o godz. 19.30 podany zostanie drugi komunikat o frekwencji wyborczej według stanu z godz. 18.
Pół godziny po zamknięciu lokali wyborczych, czyli o 22.30 Komisja podsumuje przebieg całego dnia głosowania i poda wyniki z obwodów zagranicznych, w których głosowanie już się zakończy, m.in. z obwodów w Stanach Zjednoczonych.

_ - Po godz. 1 w nocy z niedzieli na poniedziałek, aż do rana będziemy sukcesywnie podawali komunikaty o nieoficjalnych wynikach w kraju na podstawie danych z 25 proc., 50 proc., 75 proc. i 95 proc. obwodów głosowania _ - powiedział Rymarz.

Zaznaczył, że jeśli nie zdarzą się jakieś nadzwyczajne problemy techniczne, jak np. brak prądu lub awaria sprzętu, to całościowe nieoficjalne wyniki głosowania, przekazane drogą elektroniczną, będą znane w poniedziałek rano.

bEhqkQeB

_ - Wyniki oficjalne sporządzone na podstawie protokołów dostarczonych do PKW z 13 okręgów, mogą być ogłoszone także tego samego dnia, lecz w godzinach wieczornych _ - dodał szef PKW.

Rymarz mówił także, że przewidywane jest uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze posłom do PE z udziałem najwyższych władz państwowych. Planowane jest to na wtorek, 9 czerwca na godz. 13 w Łazienkach Królewskich.

ZOBACZ TAKŻE:

Wicedyrektor zespołu ds. informatycznego systemu wyborczego i statystyki wyborczej Romuald Drapiński powiedział na konferencji prasowej, że w obwodowych komisjach wyborczych będzie około 25 tys. operatorów obsługi kalkulatora wyborczego, którzy będą wspomagać komisje w sprawnym i poprawnym sporządzeniu projektu protokołu wyniku głosowania w obwodzie.

bEhqkQeC

Następnie ten protokół zostanie przesłany drogą elektroniczną do rejonowej komisji wyborczej, stamtąd do okręgowej komisji, skąd trafi już do PKW.

- _ Zatwierdzone przez PKW protokoły obwodowej komisji na potrzeby kontroli społecznej oraz udostępnienia danych dla mediów i wyborców będą publikowane na stronie www.pkw.gov.pl _- mówił Drapiński.

Podkreślił, że na każdym szczeblu przekazywania danych, mężowie zaufania mogą dokonywać kontroli społecznej. Dodał, że do weryfikacji i potwierdzenia danych elektronicznych wykorzystywane będą _ podpisy kwalifikowane _.

Drapiński poinformował, że na stronie internetowej www.pkw.gov.pl wyborcy będą mogli śledzić przebieg głosowania i wyniki wyborów. Już teraz udostępnione są tam dane statystyczne na temat m.in. komisji wyborczych, komitetów wyborczych, list kandydatów, liczby wyborców.

bEhqkQeW
wybory
eurowybory
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)