Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyznanie siostry Fidela: Byłam agentką CIA

0
Podziel się:

Juanita Castro współpracowała z amerykańskim wywiadem w latach 60.

Wyznanie siostry Fidela: Byłam agentką CIA
(Agencia Brasil/CC)

Juanita Castro współpracowała z amerykańskim wywiadem w latach 60., przed opuszczeniem Kuby i osiedleniem się w Stanach Zjednoczonych.

Siostra kubańskiego dyktatora w hiszpańskojęzycznej telewizji Univision opowiadała o swojej książce _ Fidel i Raul, moi bracia - sekretna historia _. W wywiadzie przyznała, że po wybuchu rewolucji na Kubie w 1959. roku początkowo wspierała działania swojego brata. Później jednak - jak wyjaśnia - nabrała wątpliwości wobec metod, jakie stosował Fidel Castro na drodze do władzy i wkrótce stała się przeciwniczką wprowadzonego przez niego reżimu.

Według relacji młodszej siostry byłego dyktatora, pewnego dnia osoba, dobrze znana zarówno jej, jak i Fidelowi, przekazała jej od amerykańskich służb wywiadowczych propozycję współpracy. Juanita Castro na nią przystała i w latach 1961 - 1964 wielokrotnie miała pomagać CIA w rozpracowywaniu dyktatury swojego brata. Siostra byłego dyktatora nie uściśliła, na czym polegała współpraca z amerykańskim wywiadem. W 1964 roku opuściła Kubę i wyemigrowała do Miami.

| RZĄDY CASTRO NA KUBIE |
| --- |
| Fidel Castro od 1959 do 2008 roku był jednocześnie prezydentem Republiki Kuby, przewodniczącym Rady Państwa, prezesem Rady Ministrów i pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii Kuby. Jego rządy pochłonęły tysiące ofiar. Stany Zjednoczone kilka razy bezskutecznie próbowały dokonać zmiany rządu na Kubie. Castro przeżył kilka zamachów, fiaskiem skończył się też inwazja w Zatoce Świń kubańskich emigrantów w 1961 roku, wspierana przez Amerykanów. 19 lutego 2008 roku Fidel Castro - po 49 latach rządów - ogłosił swoją rezygnację z funkcji przewodniczącego Rady Państwa. Przywódcą Kuby został jego brat - Raul. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)