Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Ciszewski
|

Zamiast zasieków - pośredniaki

0
Podziel się:

UE otworzy pierwsze biuro pośrednictwa pracy w Afryce. To pomysł na zatrzymanie fali nielegalnej imigracji.

Zamiast zasieków - pośredniaki
(PAP / EPA)

UE otworzy pierwsze biuro pośrednictwa pracy w Afryce. To pomysł na zatrzymanie fali nielegalnej imigracji. Jednak krytykują go polscy europosłowie.

Unijny komisarz ds. rozwoju i pomocy humanitarnej Lois Michel odwiedza właśnie Mali, państwo gdzie ma powstać pierwsza taka placówka. Francja i Hiszpania już wyraziły chęć zamieszczenia w niej ofert pracy sezonowej. Urzędnicy biura pośrednictwa będą pomagali też Afrykańczykom załatwić niezbędne dla podjęcia legalnej pracy w Europie formalności.

_ Pierwszy ośrodek powstanie w stolicy Mali Bamako. Później UE planuje rozbudować całą sieć placówek w mniejszych miastach i wioskach. Kolejne państwa w kolejce to Mauretania i Senegal. _

Skąd taki pomysł? Komisja chce już na Czarnym Lądzie pomóc potencjalnym imigrantom znaleźć pracę w firmach europejskich. Największe zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą mają takie sektory jak: rolnictwo i budownictwo.

Co dziennie południowa granica UE jest szturmowana przez setki zdesperowanych imigrantów ekonomicznych. W zeszłym roku próbę przedostania się na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie podjęło 31 tys. osób. Imigranci płynąc kilkadziesiąt godzin w prowizorycznych łodziach ryzykują życie, aby znaleźć dobrze płatną pracę. Oblężenie przeżywają też Sycylia i Malta. Kraje południa UE proszą inne państwa członkowskie o solidarność i pomoc w rozbudowie floty straży granicznej.

_ W unijnych pośredniakach miałyby znajdować się też oddziały Grameen Banku - hinduskiego pioniera na rynku tzw. mikrokredytów dla najbiedniejszych obywateli krajów rozwijających, którzy w ten sposób mogą rozwinąć własny biznes. Jego założyciel Muhammad Yunus otrzymał w zeszłym roku pokojową nagrodę nobla. _Bruksela chce rozwiązać problem organizując w Afryce biura pośrednictwa pracy. Zdaniem Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) propozycja KE jest krokiem w dobrym kierunku. "Nie można zarządzać migracją jedynie zacieśniając kontrole graniczne. Najlepszym sposobem na walkę z przemytnikami ludzi jest stworzenie migrantom możliwości legalnego przekroczenia granicy i legalnej pracy", mówi Jean-Philippe Chauzy z IOM.

Pomysł krytykują polscy eurodeputowani. "To zwariowany pomysł", powiedział BBC Jacek Protasiewicz z PO. Jego zdaniem priorytetem UE powinno być zniesienie ograniczeń na wewnętrznym rynku pracy. "KE powinna zająć się tym problemem, dopiero potem otwierać biura zatrudnienia na innych kontynentach", argumentuje.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)