Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zapatero na razie nie usunie krzyży ze szkół

0
Podziel się

Usunięcia symboli religijnych domaga się katalońska lewica.

Zapatero na razie nie usunie krzyży ze szkół
(ec.europa.eu)
bEgPMmgR

Usuwanie ze szkół krzyży nie znalazło się _ na razie _ w agendzie prac rządu - powiedział premier Hiszpanii, socjalista Jose Luis Rodriguez Zapatero.

W sprawie symboli religijnych w szkołach, rząd hiszpański będzie szukał konsensusu, będzie kierować się zasadą pluralizmu oraz zapisami konstytucyjnymi - zapewnił premier po tym, jak komisja parlamentu Hiszpanii zwróciła się do rządu o _ dostosowanie się _ do orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, i usunięcie ze szkół krzyży.

Zdaniem Trybunału, obecność krzyży w szkołach jest sprzeczne z zasadą wolności sumienia i prawem rodziców do edukowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Inicjatywa parlamentarna w Hiszpanii wyszła od małej katalońskiej partii lewicy nacjonalistycznej, ERC, i została przyjęta w tym tygodniu na forum komisji ds. edukacji 20 głosami za i 16 przeciw. Za usunięciem krzyży głosowali deputowani rządzącej partii socjalistycznej PSOE oraz nacjonalistyczna partia z Galicii BNG, zaś przeciwko - opozycyjna prawicowa Partia Ludowa (PP) i katalońska umiarkowana CiU.

bEgPMmgT

Według rzecznika PSOE Luisa Tomasa _ rząd chce dać krok do przodu w kierunku laicyzacji państwa i równości wobec prawa _.

Organizacja grupująca prywatne szkoły hiszpańskie określiła natomiast inicjatywę parlamentarną jako _ niedopuszczalną _ i _ zdumiewającą _. Zdaniem platformy katolickiej Hazte Oir, _ w hiszpańskich szkołach publicznych można uczyć, jak się masturbować (nawiązanie do listopadowej inicjatywy władz regionu autonomicznego Estremadura - PAP), można indoktrynować, zakłamywać historię, zachęcać do relacji homoseksualnych, ale nie można tam zobaczyć ani jednego krzyża _.

Rzecznik opozycyjnej PP Luis Tomas oskarżył rząd o _ niepotrzebne tworzenie problemów _. Według PP, _ trzeba być fanatykiem albo osobą nietolerancyjną, aby czuć się zagrożonym przez symbole religijne, jak krzyż, gwiazda Dawida czy półksiężyc _.

_ - Zgodnie z konstytucją, Hiszpania jest państwem bezwyznaniowym, ale to nie znaczy laickim i walczącym z symbolami religijnymi _ - powiedział rzecznik ds. edukacji PP Juan Antonio Gomez Trinidad.

bEgPMmgZ

_ - Dokąd dojdziemy? Zabronimy śpiewania kolęd na ulicy? Trzeba będzie zniszczyć lub schować szopki bożonarodzeniowe? Może rząd nie powinien pozwolić na wystawianie obrazów o tematyce religijnej w muzeum El Prado? _ - pytał. Według Gomeza Trinidada, żądanie usunięcia krzyży ze szkół dyskredytuje parlament Hiszpanii.
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

bEgPMmhu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)