Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prokuratura
29.06.2009 12:14

Ziobro w prokuraturze. Bo usuwał patologie?

Były minister jest świadkiem w śledztwie ws. nacisków na prokuratorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W płockiej prokuraturze okręgowej stawił się były minister sprawiedliwościZbigniew Ziobro, który będzie tam zeznawał jako świadek w śledztwie ws. domniemanych nacisków na prokuratorów.

_ - Będę zeznawał w sprawie usuwania przeze mnie patologii i korupcji z funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj muszę się tłumaczyć za to, że wydawałem polecenia prowadzenia śledztw tam, gdzie były podejrzenia korupcji albo działania patologicznego lub przestępczego _ - powiedział Ziobro przed wejściem do budynku prokuratury.

Ostatni raz w tej sprawie Ziobro zeznawał w charakterze świadka przez prawie osiem godzin 30 kwietnia. P

Kolejny termin przesłuchania Ziobry wyznaczono na 3 czerwca, jednak do przesłuchania nie doszło. Pod koniec maja Ziobro złożył wniosek o wyznaczenie innego terminu, uzasadniając to obowiązkami związanymi z jego udziałem w spotkaniach przed wyborami do Parlamentu Europejskiego- Ziobro otwierał listę PiS w Małopolsce i ostatecznie w wyborach 7 czerwca zdobył tam mandat europosła.

Śledztwo, które ma wyjaśnić, czy dochodziło do przekroczenia uprawnień, a w efekcie do wywierania nacisków na prokuratorów w okresie, gdy ministrem sprawiedliwości był Ziobro, płocka prokuratura okręgowa prowadzi od kwietnia 2008 r. W 2007 r. czynności sprawdzające w tej sprawie wszczęła Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Stało się to po piśmie Stowarzyszenia Prokuratorów RP, które zaapelowało do prokuratorów o nieuleganie naciskom politycznym. W sprawie tej był wówczas przesłuchany ówczesny prezes Stowarzyszenia Prokuratorów RP płk Krzysztof Parulski.

Ostatecznie czynności prowadzone przez warszawską Wojskową Prokuraturę Okręgową zakończyły się postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich, który uznał, iż przedwcześnie podjęto decyzję o niepodejmowaniu śledztwa.

W efekcie sprawa, na wniosek warszawskiej prokuratury apelacyjnej, trafiła do Prokuratury Okręgowej w Płocku, która wszczęła śledztwo; obecnie prowadzone jest ono w sprawie.

W ramach tego postępowania przesłuchano dotychczas byłych i obecnych prokuratorów z różnych placówek w kraju, a takżeJanusza Kaczmarka- od października 2005 r. do sierpnia 2008 r. prokuratora krajowego, a następnie ministra spraw wewnętrznych.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: prokuratura, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz